Search
Close this search box.
Search

رستوران دکتر کالری | الهام سلطانی

طراحی داخلی رستوران دکتر کالری | الهام سلطانی
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار: الهام سلطانی دهنوی
مساحت: ۳۹ مترمربع
عکس: امیرمسعود اقارب پرست
مهندس سازه: محمد ترمه فروشان تهرانی
سازه: میلاد خلیفه سلطانی، عماد رفیعیان
سال: ۱۳۹۴
جوایز کسب شده: دومین دوسالانه‌ ی ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (برگزیده)

این پروژه شامل طراحی فست فود دکتر کالری می باشد. در طی بازسازی این پروژه هدف اصلی کارفرما، پذیرایی از مشتریان در فضایی گرم و صمیمی در زمانی کوتاه و محدود بود. همچنین قرار بود در این فست فود غذاها از مواد اولیه سالم و با کالری مشخص تهیه شوند. پروژه حاضر پیش از بازسازی یک ساختمانی دو طبقه با اسکلت فلزی و مصالح بنایی بوده و به طور نیمه کاره باقی مانده بود. قدمت این ساختمان حدودا ۳۰ سال بود. بخش تجاری این ساختمان دارای متراژ کوچک ۳۹ مترمربع و کاربری سوپر میوه و سبزیجات بود.

ساختمان پروژه در خیابانی دو طرفه در محله ی مرداویج اصفهان قرار گرفته بود. در این خیابان بیش ترین تردد با ماشین صورت می گرفت و تردد عابرین پیاده تقریبا دیده نمی شد. این رو نمای بیرونی پروژه باید به گونه ای طراحی می شد که برای مخاطبینی که با سرعت از مقابل آن عبور می کنند، جلب توجه کرده و جریانی پیوسته از بیرون به درون ایجاد کند. بنای اولیه پروژه نمای جالبی نداشته و مخروبه به نظر می رسید. با توجه به این که نمای بیرونی تأثیر بسزایی در پروژه های تجاری دارد، طراح تصمیم گرفت تا با توجه به این که قسمت های بالایی بدون استفاده است، نما را به طور کامل با پلاستر سیمانی بپوشاند. بدین ترتیب هم در هزینه ها صرفه جویی کرده و به علاوه با سایر قسمت ها هارمونی خواهد داشت.

همچنین برای طراحی فضاهای داخلی تصمیم گرفت تا با در نظر داشتن ضوابط شهرداری، قسمت تجاری برای رستوران و قسمت پارکینگ ساختمان به عنوان آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد. این دو فضا به واسطه شیشه از یکدیگر جدا می شوند.

در این پروژه طراحی فضایی گرم و صمیمانه مورد نیاز بود. بدین ترتیب استفاده از یک پالت غنی از متریال و رنگ های طبیعی، پوشش گیاهی سرسبز، مبلمان خاص و زیبا و نورپردازی مناسب می توانست ارتباطی عمیق میان تجربه صرف غذا با محیط اطراف ایجاد کرده و حس و انرژی مثبتی را در میان مشتریان بر انگیزاند. ایده اصلی در طراحی این پروژه از فرش ایرانی، ساختار تشکیل دهنده آن و بزرگ ترین منبع الهام بخش آن یعنی طبیعیت گرفته شده است. این طرح شامل نوارهایی با رنگ های سنتی ایرانی است که از نمای بیرون شروع شده و در فضای داخلی با متریال مختلف ادامه می یابد و بدین ترتیب فضایی پیوسته ایجاد می کند که عناصر مختلف تشکیل دهنده طرح را از بیرون به درون تعریف می کند.

با توجه به محدودیت فضا (۳۹ مترمربع)، استفاده از حداقل فضای موجود و استفاده از متریال و مصالح سبک برای طراحی این پروژه ضروری بود. متریال به کار رفته در تمامی مولفه های پروژه شامل چوب، نخ، پروفیل آهن و ورق می باشد.

در قسمت نمای بیرونی که مربوط به نوارهای رنگی است، با استفاده از قوطی های ۲×۴ و ورقه های آهنی با پوشش رنگ مخصوص نما و سایر بخش های آن با استفاده از پلاستر سیمان و پوشش رنگ رنگ مخصوص نما اجرا شده است. سایر نوارهای رنگی موجود در فضا با استفاده از نخ پنبه قالیبافی به روش چله کشی اجرا شده اند.

به دلیل سختی اجرا، تارهای فرش را به جای آن که بر روی دار قالی بچرخانند، ابتدا بر روی زمین آماده کرده و سپس تارهای آماده شده را بر روی دار قالی در سقف اجرا گردید. دیوارها، میزها، صندلی ها، آتریم، و همچنین چراغ ها دارای پوشش چوبی، پایه ی میز و صندلی ها از قوطی آهنی و سایر بخش های رنگی با استفاده از نخ های طبیعی و مصنوعی اجرا شده است. جنس نخ های به کار رفته در سقف از جنس نخ پنبه طبیعی قالیبافی بود. برای صندلی ها از نخ های مصنوعی استفاده کردند که در بازار  به ” قیطون ماکارونی” هستند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

مسابقه سردر کارخانه پارس فولاد | دفتر معماری هشت

مسابقه سردر کارخانه پارس فولاد | دفتر معماری هشت موقعیت: ایران ، سبزوار طراحی: دفتر معماری هشت همکاران طراحی: شهاب احمدی، ایمان هدایتی، علی احمدی، نیلوفر محمدزاده سال:1400 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می

ادامه مطلب »

دفتر مرکزی بی.ای.تی (بریتیش امریکن توباکو) | پرسیس کانسالت

دفتر مرکزی بی.ای.تی (بریتیش امریکن توباکو) | پرسیس کانسالت موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان ونک ، خیابان خدامی ، ساختمان مادیران معمار: مسعود ارژنگ همکار طراحی: مینو مقدمی طراحی و معماری داخلی: مسعود ارژنگ مجری: دفتر پرسیس کانسالت نورپردازی: نورانه نوع سازه: بتن نوع تاسیسات: فن کویل کست زیربنا:

ادامه مطلب »

برج مسکونی آسمان | آتلیه معماری ارو

برج مسکونی آسمان | آتلیه معماری ارو موقعیت: ایران، تهران معماران: سينا احسانی، امير اكبرزاد مدیر پروژه : امیر اکبرزاد، حمیدرضا فربودمنش کارفرما: بنیاد تعاون ارتش (بتاجا) سرپرست کارگاه: علی شیری تیم اجرایی: سروش احسانی، مریم احمدنیا سرپرست دفتر فنی: محسن جعفری، همکار: شمیم خدادادی مسؤول دفتر فنی نما: زیبا

ادامه مطلب »

ساختمان مرکزی بانک گردشگری | کوروش رفیعی

ساختمان مرکزی بانک گردشگری | کوروش رفیعی موقعیت:ایران ، تهران ، سعادت آباد معمار:کورش رفیعی مساحت زیربنا: ۶۰،۰۰۰ متر مربع سال: ۱۳۹۴-۱۳۹۵ تیم طراحی: امیرعلی اکبری، رضا کاویانپور، محمدرضا عابدی، حامد کرمی، مسعود لطیفی، سمر کبیر، هلاله علائی، سعید ایرانپور عکس: پرهام تقی اف ، حسن ولی زاده هشدار! تمامی

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی پارک | مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار

ساختمان مسکونی پارک | مهندسان مشاور طرح و معماری پرگار موقعیت: ایران، تهران، قیطریه معماران: شیرین صمدیان، بهزاد حیدری تیم طراحی: مریم غلامی، آناهید قاسمی، نیکروز سیدی مساحت زمین: ۳۷۰ مترمربع مساحت: زیربنا:۱۵۰۰ مترمربع عکس: حسین فراهانی، مهرداد عمرانی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۲ سال پایان پروژه: ۱۳۹۵ هشدار! تمامی اطلاعات

ادامه مطلب »

ویلای کوهپایه | دفتر معماری لاین

ویلای کوهپایه | دفتر معماری لاین موقعیت: تهران، لواسان معماری: استودیو لاین مساحت: ۱۲۰۰مترمربع سال:۱۳۹۵ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. ویلای کوهپایه در لواسان که یکی از مناطق کوهستانی در نزدیکی تهران

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.