دفتر بازتاب | نیما میرزا محمدی

طراحی داخلی دفتر بازتاب ، نیما میرزا محمدی
موقعیت: ایران، تهران، نیاوران
معمار مسئول: نیما میرزامحمدی
تیم طراحی: ملیکا میرمیران

سرپرست کارگاه: امیر علی کاظم تبریزی
مدلسازی: ملیکا میرمیران، نگین اصانلو
رندرینگ: ملیکا میرمیران
ترسیمات: مهسا یادگاری، نگین اصانلو
دیاگرام و گرافیک: ملیکا میرمیران، نگین اصانلو، شمیم پروانه، رعنا سیاقی
مساحت زیربنا: ۳۸۰ مترمربع
عکس: محمدحسن اتفاق
اتمام پروژه: ۱۳۹۹

طراحی داخلی دفتر بازتاب اثر نیما میرزا محمدی جامعه معماران ایران

این پروژه در ارتباط با بازسازی و دکوراسیون داخلی دفتر اداری بازتاب می باشد. نخستین چیزی که تیم طراحی در این پروژه با آن مواجهه شدند و توجه آن ها را به خود جلب کرد، پنجره‌ های قدی در طبقه‌ هفتم رو به پارک و کاخ نیاوران بودند. که با توجه به شیب پارک و باغ نیاوران، گویی پارک و بناهای کاخ درست روبروی این دفاتر واقع شده‌ اند. در ادامه به شرح ویژگی ها و طراحی مجدد این پروژه خواهیم پرداخت.

طراحی داخلی دفتر بازتاب اثر نیما میرزا محمدی جامعه معماران ایران
 

تجمیع سه واحد و طراحی پلان

چالشی که در این پروژه وجود داشته، درخواست کارفرما برای تجمیع ۳ واحدی بود که به صورتی غیر متداول در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند. به دلیل شکل قوسی بنای اطلس‌ مال، این ۳ واحد تقریبا به صورت حرف L و به دور باکس آسانسورها و تاسیسات مجتمع واقع شده‌ اند. از سوی دیگر کارفرما، معماری مدرن و در عین حال فاخری را برای این مجموعه مد نظر داشته است.

همچنین کارفرما می‌ خواست بخش مدیریتی و پذیرش را از بخش پرسنلی به گونه‌ ای جدا نماید که به هر دو قسمت‌، دسترسی و تسلط کافی داشته باشد. بنابراین فضای مدیریتی به صورت جزیره‌ ای در مرکز و در محل قبلی واحد میانی که رو به شمال و پارک نیاوران نیز بود، در نظر گرفته شد.

قسمت غربی را به فضای پذیرش و اتاق کنفرانس و قسمت شرقی را هم به بخش پرسنلی و کارشناسی اختصاص داده شده است. به این ترتیب ورودی اصلی از واحد غربی معین شده است و پرسنل برای رسیدن به بخش های پرسنلی می‌ بایست از واحد میانی بگذرند.

به دلیل نحوه‌ جانمایی آبدارخانه‌ ها و سرویس‌ های قبلی، فاصله‌ کمی تا قوس پنجره‌ های رو به پارک باقی مانده بود و اگر با همان وضعیت، این ارتباط صورت می‌ گرفت، هم عرض اتاق مدیریت کم می‌ شد و هم تردد مداوم در مجاورت اتاق مدیریت ایجاد می شد که مطلوب نبود.

طراحی جعبه اتصال

بنابراین ایده‌ یک جعبه‌ کشیده که در میان فضا قرار می گیرد به ذهن طراح متبادر شد. به این ترتیب، جعبه‌ ای که آبدارخانه‌ ها و سرویس‌ ها را در خود داشت از دیوار جنوب واحدها کندیم و فاصله دادیم تا راهرویی پدید آید. این راهرو، فضای پذیرش در غرب را به فضاهای پرسنلی در شرق متصل می‌ نماید بی‌ آنکه مزاحمتی برای فضای مدیریت که در میان است، پدید آید.

جعبه میانی را هم تا جاییکه امکان داشت، کشیده شده تا علاوه بر سرویس‌ های بهداشتی و خدماتی، فضای پذیرش در سمت غربی آن و یک پنتری باز در سمت شرقی آن بتوانند قرار گیرند. این جعبه‌ کشیده در دو سوی شرقی و غربی به صورت سقفی نورانی و معلق امتداد یافته اند تا هم سبک باشند و هم بر شفافیت فضا بیفزایند.

حال در این فضایی مکعبی قرار دارد به طول تقریبی ۲۰ متر که از یک سو اکثر فضاهای خدماتی و پذیرش را در خودش جای داده و از سوی دیگر بواسطه راهرو‌ی مجاور آن اتصالی قوی میان فضاها پدید آورده است.

طراحی داخلی دفتر بازتاب اثر نیما میرزا محمدی جامعه معماران ایران

انتخاب متریال شیشه ای برای مکعب اتصال

۳ وجه این جعبه رو به پنجره‌ های قدی داشتند با منظر پارک و شهر، بنابراین تصمیم گرفته شد تمام بدنه‌ این جعبه از آیینه‌ ای تشکیل شود تا هم “بازتاب” شهر و پارک در آن جاری شود و هم از وزن بصری خود آن کاسته شود. این رویکرد سبب شد تا راهرو‌ی پدید آمده میان جعبه‌ و دیوار هم با بازتابی که در آیینه‌ های جعبه دارد، عریض‌ تر‌ و‌ دلباز‌تر جلوه کند.

جعبه رو به شمال و فضای مدیریت، بازتابی از سبزی درختان پارک است، پس در پاسخ به آن، برای دیوار جنوبی راهرو را نیز تا آنجا که می‌ شد پوشش گیاهی در نظر گرفته شده است. تا راهرو هم اثری از بازتاب سبزی گیاهان را داشته باشد. این رویکرد علاوه بر تلطیف فضای پروژه، احساس خوب عبور از این راهرو را دو‌ چندان کرده است.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه‌ی آرمان جامعه معماران ایران

خانه‌ی آرمان | کامبیز اسکندرتبار

خانه‌ی آرمان ، کامبیز اسکندرتبار موقعیت: ایران، نور معمار مسئول: کامبیز اسکندرتبار تیم طراحی: عباس غلامی، علیرضا اسفندریاری، هیلدا تهرانی کارفرما: آرمان حسین‌زاده مجری: آرمان حسین‌زاده مهندس تاسیسات: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع تاسیسات: کولر اسپلیت و شوفاژ رادیاتور مهندس سازه: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع سازه: بتنی مساحت زمین:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »
بلو وینگز جامعه معماران ایران

بلو وینگز | زما آرکیتکس

بلووینگز ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: زما آرکیتکس مدیر پروژه: مونا بیکایی مدیر اجرا: مجتبی اسکندری همکاران اجرایی: سلمان طبسی، سارا عنبری کارفرما: آقای جلیل‌زاده مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع عکس: ۱۴۰۰ اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: ۱۲۰ متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
نگین جامعه معماران ایران

نگین | زما آرکیتکس

نگین ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: مونا بیکایی مدیر پروژه: مونا بیکایی همکار طراحی: شرکت معماری زما آرکیتکس مدیر اجرا: سلمان طبسی کنترل کیفی: ضیا مفاخر همکاران اجرایی: سارا عنبری، مریم شهرستانی، مارال وثوقی کارفرما: آقای میرحجازی مساحت زیربنا: ۱۳۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ادامه مطلب »
کتابفروشی انتشارات نگاه جامعه معماران ایران

کتاب فروشی انتشارات نگاه | دفتر طراحی امیرحسین تبریزی

خانه آجری کردان ، استودیو معماری کاوموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: امیرحسین تبریزیتیم طراحی: پریسا اله قلی، یحیی بصاممدیر اجرایی: بابک رئیس داناتیم اجرایی: آقای یوسفینظارت: یحیی بصامطراح سه بعدی: پریسا اله قلیگرافیک: نسترن دوستیکارفرما: بابک رئیس دانامساحت زمین: ۳۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۵ مترمربععکس: امید مهدی زادهاتمام پروژه: ۱۳۹۹اعتبار: شایسته کسب پلاک نقره ای، رویداد میزان معماری، فصلنامه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.