Search
Close this search box.
Search

خانه شماره 7 | گروه معماری امرداد

خانه شماره 7 | گروه معماری امرداد 
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار: کامران کوپایی
تیم طراحی: الهام آذرنسب، شهرزاد معصومی، ساچناز آقایی، نگار مشرف
نقشه فاز ۲: الهام آذرنسب
مساحت زمین: ۳۰۸ مترمربع
مساحت زیربنا: ۲۵۰ مترمربع
طراحی و دکوراسیون داخلی: کامران کوپایی
سال: ۱۳۹۷
عکس: احسان حاج رسولی ها
جایزه: مدال بهترین پروژه‌ی طراحی داخلی سال ۱۳۹۸ (رتبه نخست مشترک) در دسته‌ی بازسازی

برای بسیاری از طراحان و معماران، یکی از دشوار ترین و در عین حال زیباترین و شیرین ترین رویاها این است که خانه خود را طراحی کنند. همچنین بسیاری از افراد کنجکاوند تا بدانند طراحان و معماران داخلی خانه خود را چگونه طراحی می کنند. طراح این پروژه نیز به عنوان یکی از این افراد همیشه در پی آن بوده تا چگونه خانه ای می بایست برای خود طراحی کند؟

کامران کوپایی کارفرما و طراح پروژه با همسر خود که نقاش و مجسمه ساز است پیش از این در آپارتمان زندگی می کردند. فضا و روحیه ی حاکم بر خانه سابق آن ها، پاسخگوی نیازهای این زوج هنرمند نبود. از این رو آن ها تصمیم به فروش آپارتمان خود و خرید خانه ای جدید گرفتند. با توجه به محدودیت هایی که ایشان در بودجه و زمان داشتند، به دنبال خانه ای میانسال بودند تا در بازه زمانی کوتاه به بازسازی آن بپردازند. بنابراین آن ها اولین خانه ای که مشاورین املاک به آن ها معرفی کرده بودند، خریداری کردند. یکی از نکات جالب در این پروژه آن بود که طراح این خانه را پیش از این که ببیند، به سبب شماره پلاک که نشانی از نیک بختی در ذهن او داشت پسندیده بود. پلاک این خانه شماره ۷ بود. همانطور که می دانید، عدد ۷ در باور و اعتقاد ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. این عدد برای طراح یادآور بسیاری از خاطرات شیرین و خنده های سرخوشی زندگی می بود.

علاقه ی این زوج به خانه پس از دیدن آن دوچندان گشت. این خانه پلانی ساده داشت و کیفیت فضایی اش مناسب بود، با وجود این که فضا کمی گرفته به نظر می رسید، اما روشن و دلباز بود و می توانستند با اعمال تغییراتی آن را به فضای دلخواه خود ارتقا دهند. طراحان زمانی محدود داشتند و می بایستی ظرف ۱۰۰ روز این پروژه را به اتمام می رساندند. از این رو طراح از همان روز اول فرآیند ساخت و طراحی را آغاز کرد. اما این روند به سبب نداشتن فرصت برای برداشت و تهیه نقشه و سه بعدی سازی و تصویر سازی، به روش های معمول صورت نگرفت. تمامی مراحل طراحی پیوسته در محل و در طی اجرا انجام می شد. باید افزود که تمامی نقشه ها و ترسیماتی که در ادامه برای شما به اشتراک خواهیم گذاشت، پس از اتمام پروژه و جهت ارسال به مسابقه آماده شد.
تخریب ساختمان در طی ۱۵ روز صورت گرفت. سازه بنا که از دیوارهای باربر و طاق های ضربی بود نیاز شدیدی به تقویت داشت. با توجه به توصیه مشاور، ایستایی و استحکام بخشی نقاط حساس صورت گرفت و سایر عناصر اضافی به سرعت تخریب گشت.

در طی انجام فرآیند بازسازی طراح با محدودیت هایی روبرو گشت که روند کار را دشوار می ساخت. از جمله این محدودیت ها که پیش تر هم بدان اشاره شد، تنگی وقت و همچنین هزینه های پیش بینی نشده با توجه به بودجه ی محدود بود. تاسیسات مکانیکی و الکتریکی نه چندان کارآمد و فرسوده بود و گرمایش و سرمایش خانه پیش از بازسازی به وسیله‌ی بخاری و کولر آبی تامین می‌شد. در طی روند بازسازی، گرمایش به پکیج و رادیاتور ارتقا یافت. طراح به دنبال رادیاتورهای قدیمی ولی کار نکرده‌ای بود. نکته جالب توجه در این بخش این بود که طراح بعد از جست وجوی بسیار تنها توانست ۷ عدد پیدا کند. نشانه‌هایی که ذهن و باور طراح آنها را بی‌ارتباط با خانه نمی یافت.

سازمان فضایی و عملکردی خانه در عرض به ۳ بخش تقسیم شد. با وجود این که فضاها از نظر عملکردی دارای استقلالی نسبی بودند اما کمترین ارتباطی با یکدیگر نداشته و همین خود سبب ایجاد تنگی و دلگیری خانه می‌شد. کاملا واضح بود که با افزایش ارتباط میان بخش ها و ایجاد گشایش در میانشان این مشکل حل می گشت. فضای آشپزخانه با اتاق خواب جنوبی جابجا شده و گشودگی بزرگی در میان دیوار آشپزخانه در جهت داشتن ارتباط بهتر با فضای غذاخوری ایجاد شد.

به علاوه، در دیوار روبروی این گشودگی، در فضای غذاخوری گشایش کوچکتری ایجاد شد و به این ترتیب محوری شرقی غربی، از قسمت مهمان‌خانه تا آشپزخانه نمایان گردید. همچنین باید افزود، دیوار جداکننده‌ مجاور پله ی مهمان‌خانه، برای ایجاد یک محور شرقی-غربی دیگر از مهمان‌خانه تا نشیمن، حذف شد. دیگر اینکه، به جای پله‌ی بام که از جنس آهن بود، حمام و پله ای جدید ساخته شد و در بالای آن آتلیه همسر معمار با ارتباط مستقیم با فضای بام ایجاد گردید.

طراح استفاده از قوس و منحنی در نماهای بیرونی و داخلی و برش ها را دوست می داشت و معتقد بود که قوس نیم دایره به خاطر فرم خالصی که دارد، احساس عمیقی از آرامش را به مخاطب منتقل می سازد. از این رو تصمیم گرفت تا از قوس های نیم دایره ای هم در اصلاح نمای بیرونی و هم در فضای داخلی استفاده کند. بخش میانی و اصلی ورودی نمای شمالی، جهت دعوت کنندگی بهتر و هماهنگی با نمای جنوبی دچار تغییراتی گشت و البته از محدودیت‌های اعمال شده از طرف شهرداری بی نصیب نماند.

طراح برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان، نیمی از دیوارهای تراشیده شده را با همان بافت آجری اش حفظ کرد. حتی بخشی از طاق ضربی فضای غذاخوری و آشپزخانه را بدون پوشش زیباتر یافت و بدین ترتیب همانطور دست نخورده باقی گذاشت. همچنین، او به فکر استفاده از مصالح بازیافتی بود و به این منظور در سقف مهمان‌خانه، از تخته‌های قالب بندی مستعمل و دورانداخته شده‌ ای که بدون نیاز به رنگ و پوشش و فقط تمیزی، ظاهری شایسته و مناسب با فضای خانه داشتند، نصب کرد؛ کاملا رایگان. برای پوشش کف سالن، کاشی آبی اصفهان که نسبت به سنگ و سرامیک ارزانتر و با حال و هوای فضای داخلی هماهنگ می‌نمود، اجرا شد و به جای دستگیره آماده برای کمد و کابینت، از وزنه های ۱۰۰ گرمی، که در آهنگری سال ها مشتری نداشت، استفاده گردید که بسیار ارزان بود.

همسر طراح که نیز نقاش و مجسمه ساز بود، همواره آرزو داشته در خانه ای زندگی کند که قابلیت تبدیل شدن به یک گالری موقت را داشته باشد. از این رو طراح در نورپردازی از تجهیزاتی استفاده کرد که این امکانات را فراهم می ساخت. به علاوه دیوارهای ساده و خاکستری که در بخش هایی نیز دارای بافت آجری بود، آماده ی نمایش انواع تابلوها می شد.

طراح برای طراحی درب ورودی ماشین و درب ورودی‌ خانه، از سبک سقاخانه ای استفاده کرده است. همچنین، وی کی خواست در جایی نشانی از امرداد و داستان عدد ۷ وجود داشته باشد. بدین صورت به فکر استفاده از نماد ماه امرداد یعنی شیر افتاد. درب ورودی ماشین، با الهام از نقش شیر در فرش‌های عشایری طراحی گردید تا یادگاری از این داستان باشد. ۱۰۰ روز بعد از اولین روز شروع اجرا، پروژه کامل به اتمام رسید و تصادفی در این خانه، ۱۳ قوس نیم دایره اجرا شد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.