Search
Close this search box.
Search

خانه شماره 7 | گروه معماری امرداد

خانه شماره 7 | گروه معماری امرداد 
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار: کامران کوپایی
تیم طراحی: الهام آذرنسب، شهرزاد معصومی، ساچناز آقایی، نگار مشرف
نقشه فاز ۲: الهام آذرنسب
مساحت زمین: ۳۰۸ مترمربع
مساحت زیربنا: ۲۵۰ مترمربع
طراحی و دکوراسیون داخلی: کامران کوپایی
سال: ۱۳۹۷
عکس: احسان حاج رسولی ها
جایزه: مدال بهترین پروژه‌ی طراحی داخلی سال ۱۳۹۸ (رتبه نخست مشترک) در دسته‌ی بازسازی

برای بسیاری از طراحان و معماران، یکی از دشوار ترین و در عین حال زیباترین و شیرین ترین رویاها این است که خانه خود را طراحی کنند. همچنین بسیاری از افراد کنجکاوند تا بدانند طراحان و معماران داخلی خانه خود را چگونه طراحی می کنند. طراح این پروژه نیز به عنوان یکی از این افراد همیشه در پی آن بوده تا چگونه خانه ای می بایست برای خود طراحی کند؟

کامران کوپایی کارفرما و طراح پروژه با همسر خود که نقاش و مجسمه ساز است پیش از این در آپارتمان زندگی می کردند. فضا و روحیه ی حاکم بر خانه سابق آن ها، پاسخگوی نیازهای این زوج هنرمند نبود. از این رو آن ها تصمیم به فروش آپارتمان خود و خرید خانه ای جدید گرفتند. با توجه به محدودیت هایی که ایشان در بودجه و زمان داشتند، به دنبال خانه ای میانسال بودند تا در بازه زمانی کوتاه به بازسازی آن بپردازند. بنابراین آن ها اولین خانه ای که مشاورین املاک به آن ها معرفی کرده بودند، خریداری کردند. یکی از نکات جالب در این پروژه آن بود که طراح این خانه را پیش از این که ببیند، به سبب شماره پلاک که نشانی از نیک بختی در ذهن او داشت پسندیده بود. پلاک این خانه شماره ۷ بود. همانطور که می دانید، عدد ۷ در باور و اعتقاد ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. این عدد برای طراح یادآور بسیاری از خاطرات شیرین و خنده های سرخوشی زندگی می بود.

علاقه ی این زوج به خانه پس از دیدن آن دوچندان گشت. این خانه پلانی ساده داشت و کیفیت فضایی اش مناسب بود، با وجود این که فضا کمی گرفته به نظر می رسید، اما روشن و دلباز بود و می توانستند با اعمال تغییراتی آن را به فضای دلخواه خود ارتقا دهند. طراحان زمانی محدود داشتند و می بایستی ظرف ۱۰۰ روز این پروژه را به اتمام می رساندند. از این رو طراح از همان روز اول فرآیند ساخت و طراحی را آغاز کرد. اما این روند به سبب نداشتن فرصت برای برداشت و تهیه نقشه و سه بعدی سازی و تصویر سازی، به روش های معمول صورت نگرفت. تمامی مراحل طراحی پیوسته در محل و در طی اجرا انجام می شد. باید افزود که تمامی نقشه ها و ترسیماتی که در ادامه برای شما به اشتراک خواهیم گذاشت، پس از اتمام پروژه و جهت ارسال به مسابقه آماده شد.
تخریب ساختمان در طی ۱۵ روز صورت گرفت. سازه بنا که از دیوارهای باربر و طاق های ضربی بود نیاز شدیدی به تقویت داشت. با توجه به توصیه مشاور، ایستایی و استحکام بخشی نقاط حساس صورت گرفت و سایر عناصر اضافی به سرعت تخریب گشت.

در طی انجام فرآیند بازسازی طراح با محدودیت هایی روبرو گشت که روند کار را دشوار می ساخت. از جمله این محدودیت ها که پیش تر هم بدان اشاره شد، تنگی وقت و همچنین هزینه های پیش بینی نشده با توجه به بودجه ی محدود بود. تاسیسات مکانیکی و الکتریکی نه چندان کارآمد و فرسوده بود و گرمایش و سرمایش خانه پیش از بازسازی به وسیله‌ی بخاری و کولر آبی تامین می‌شد. در طی روند بازسازی، گرمایش به پکیج و رادیاتور ارتقا یافت. طراح به دنبال رادیاتورهای قدیمی ولی کار نکرده‌ای بود. نکته جالب توجه در این بخش این بود که طراح بعد از جست وجوی بسیار تنها توانست ۷ عدد پیدا کند. نشانه‌هایی که ذهن و باور طراح آنها را بی‌ارتباط با خانه نمی یافت.

سازمان فضایی و عملکردی خانه در عرض به ۳ بخش تقسیم شد. با وجود این که فضاها از نظر عملکردی دارای استقلالی نسبی بودند اما کمترین ارتباطی با یکدیگر نداشته و همین خود سبب ایجاد تنگی و دلگیری خانه می‌شد. کاملا واضح بود که با افزایش ارتباط میان بخش ها و ایجاد گشایش در میانشان این مشکل حل می گشت. فضای آشپزخانه با اتاق خواب جنوبی جابجا شده و گشودگی بزرگی در میان دیوار آشپزخانه در جهت داشتن ارتباط بهتر با فضای غذاخوری ایجاد شد.

به علاوه، در دیوار روبروی این گشودگی، در فضای غذاخوری گشایش کوچکتری ایجاد شد و به این ترتیب محوری شرقی غربی، از قسمت مهمان‌خانه تا آشپزخانه نمایان گردید. همچنین باید افزود، دیوار جداکننده‌ مجاور پله ی مهمان‌خانه، برای ایجاد یک محور شرقی-غربی دیگر از مهمان‌خانه تا نشیمن، حذف شد. دیگر اینکه، به جای پله‌ی بام که از جنس آهن بود، حمام و پله ای جدید ساخته شد و در بالای آن آتلیه همسر معمار با ارتباط مستقیم با فضای بام ایجاد گردید.

طراح استفاده از قوس و منحنی در نماهای بیرونی و داخلی و برش ها را دوست می داشت و معتقد بود که قوس نیم دایره به خاطر فرم خالصی که دارد، احساس عمیقی از آرامش را به مخاطب منتقل می سازد. از این رو تصمیم گرفت تا از قوس های نیم دایره ای هم در اصلاح نمای بیرونی و هم در فضای داخلی استفاده کند. بخش میانی و اصلی ورودی نمای شمالی، جهت دعوت کنندگی بهتر و هماهنگی با نمای جنوبی دچار تغییراتی گشت و البته از محدودیت‌های اعمال شده از طرف شهرداری بی نصیب نماند.

طراح برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان، نیمی از دیوارهای تراشیده شده را با همان بافت آجری اش حفظ کرد. حتی بخشی از طاق ضربی فضای غذاخوری و آشپزخانه را بدون پوشش زیباتر یافت و بدین ترتیب همانطور دست نخورده باقی گذاشت. همچنین، او به فکر استفاده از مصالح بازیافتی بود و به این منظور در سقف مهمان‌خانه، از تخته‌های قالب بندی مستعمل و دورانداخته شده‌ ای که بدون نیاز به رنگ و پوشش و فقط تمیزی، ظاهری شایسته و مناسب با فضای خانه داشتند، نصب کرد؛ کاملا رایگان. برای پوشش کف سالن، کاشی آبی اصفهان که نسبت به سنگ و سرامیک ارزانتر و با حال و هوای فضای داخلی هماهنگ می‌نمود، اجرا شد و به جای دستگیره آماده برای کمد و کابینت، از وزنه های ۱۰۰ گرمی، که در آهنگری سال ها مشتری نداشت، استفاده گردید که بسیار ارزان بود.

همسر طراح که نیز نقاش و مجسمه ساز بود، همواره آرزو داشته در خانه ای زندگی کند که قابلیت تبدیل شدن به یک گالری موقت را داشته باشد. از این رو طراح در نورپردازی از تجهیزاتی استفاده کرد که این امکانات را فراهم می ساخت. به علاوه دیوارهای ساده و خاکستری که در بخش هایی نیز دارای بافت آجری بود، آماده ی نمایش انواع تابلوها می شد.

طراح برای طراحی درب ورودی ماشین و درب ورودی‌ خانه، از سبک سقاخانه ای استفاده کرده است. همچنین، وی کی خواست در جایی نشانی از امرداد و داستان عدد ۷ وجود داشته باشد. بدین صورت به فکر استفاده از نماد ماه امرداد یعنی شیر افتاد. درب ورودی ماشین، با الهام از نقش شیر در فرش‌های عشایری طراحی گردید تا یادگاری از این داستان باشد. ۱۰۰ روز بعد از اولین روز شروع اجرا، پروژه کامل به اتمام رسید و تصادفی در این خانه، ۱۳ قوس نیم دایره اجرا شد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

مجتمع تفریحی و گردشگری سرزمین سبز صدرا | مهرداد ایروانیان

مجتمع تفریحی و گردشگری سرزمین سبز صدرا | مهرداد ایروانیان موقعیت: ایران، شیراز، شهرک جدید صدرا معمار: مهرداد ایروانیان مساحت: ۱۰۷۰ مترمربع تیم طراحی: محمدحسین بهمن پور، افروز طباطبایی، شیما شرف زاده، رضا فریور، اسماعیل شبانی، زهرا نعمت اللهی، زهرا شوکت، کیوان قرائی نژاد، سوزان ایروانیان، شهره قبادی مهندس سازه:

ادامه مطلب »

آپارتمان 112 | مهندسین مشاور نگین شهر آینده

آپارتمان ۱۱۲ | مهندسین مشاور نگین شهر آینده موقعیت: ایران ، کرج ، مهرشهر معمار: علی نقوی نمینی مساحت: ۴۰۰۰ مترمربع سال: ۱۳۹۵-۱۳۹۳ تیم طراحی: امیر لکپور، خورشید مظاهری، سیاوش قربانی، ماهان مهرورز، پویان بیزه، عطیه اکرمی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام

ادامه مطلب »
خانه ی فیروزه فرهاد میرزایی، جامعه معماران ایران

خانه ی فیروزه ، فرهاد میرزایی

خانه ی فیروزه، فرهاد میرزایی موقعیت: ایران، اراک معمار مسئول: فرهاد میرزایی تیم طراحی: مهزیار تقوی، حمیدرضا غلامی، سجاد سعیدی، فاطمه میرزابیگی ترسیم: نگین اکبری مدیر اجرایی پروژه: عرفان نوازنی، احسان نوازنی مهندس ناظر / دستگاه نظارت: آریان پژوهان پارس فرهاد میرزایی،عرفان نوازنی، احسان نوازنی طراح سه بعدی: مهزیار تقوی،

ادامه مطلب »

طراحی داخلی آپارتمان بلوار | غزاله حنائی

طراحی داخلی آپارتمان بلوار | غزاله حنائی موقعیت: ایران ، اصفهان معمار: غزاله حنایی تیم طراحی: اشکان عباس­پور، پگاه حصیری اجرا: پوریا شفیعی عکس: محمد حسن اتفاق سال: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان

ادامه مطلب »

ساختمان اداری 23 | علیرضا سه ده زاده

ساختمان اداری 23 | علیرضا سه ده زاده
آدرس: تهران-خیابان شیراز شمالی -خیابان شهریار
سال ساخت: 1399
مدیریت پروژه:مهدی سه ده زاده
مساحت زمین :600 متر مربع
مساحت زیر بنا:3600 متر مربع
نوع کاربری: اداری
مشاور سازه: مهندسین مشاور ایستا سازه تسنیم

ادامه مطلب »

ویلای مسعودی | نوید مسعودی

ویلای مسعودی | نوید مسعودی موقعیت:ایران ، شیراز ، جاده‌ی سپیدان معمار : نوید مسعودی کارفرما: نادر مسعودی مجری: نوید مسعودی محاسب سازه: مجتبی حمزوی مساحت سایت: 3740 مترمربع عکس: مهدی قنبرپور زیربنا: 190 مترمربع طراح سازه : نوید مسعودی تاریخ طراحی و ساخت: خرداد 1391 تا اسفند 1392. هشدار!

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.