Search
Close this search box.
Search

خانه شماره 6 | دفتر معماری تداوم پویا

خانه شماره 6 | دفتر معماری تداوم پویا
موقعیت: ایران، تهران
معماران: رضا صیادی، سارا کلانتری
تیم طراحی: مهستا محفوظی، سید محمد حسینی غفاری، فرزانه آقابابایی
تیم ساخت و ساز: محمدحسین ایزدی، رضا افسری، سپیده مقدم
گرافیک: استودیو هشت، سیاوش وزیر نظامی، فائزه طباطبایی، حسنی اکبرنژاد، شاها مقربی، آرمین زارعی، سهیل سهرابی
سازه: مرتضی بخشعلی زاده، محمد فتحی
تأسیسات الکتریکی و مکانیکی: نینا عموشاهی، هوفر اسماعیلی
عکس: استودیو دید، پرهام تقی اف، رضا صیادیان، رایان صیادیان
سال: ۱۳۹۹

خانه شماره 6 فتر معماری تداوم پویا جامعه معماران ایران ایزوآرک (6)

خانه شماره ۶، به طور انتقادی به منطقه گذشته شهری و همچنین انسان گمشده معاصر نگاه می کند که به نوبه خود باعث ایجاد فضای جدیدی شد.
شهر مانند بستری است که خانه ها روی آن قرار گرفته اند. خانه قلب و روح آدمی را آرام کرده و مکانی است که زندگی در آن جریان دارد. شهر از لایه های متعددی تشکیل شده است. اگر چه این ها مهم ترین مناطقی هستند که تعامل انسانی در آنها رخ می دهد و رفتارهای اجتماعی پدیدار می شود، اما حریم خصوصی و امنیت نیز برقرار است.

در شهر تهران، به دلیل تخریب لایه های بیرونی شهری و همچنین از بین رفتن لایه های داخلی، حریم خصوصی انسان آسیب های جدی دیده است. ساختمان ها بلافاصله در مجاورت خیابان ها قرار دارند و فضاهای فضای باز شهری در حال ناپدید شدن هستند. حضور انسان در شهر به خطر می افتد و فعالیت های گروهی به تدریج کم رنگ می شود.

به طور کلی، ما در گذشته “محله های فرعی” داشتیم، جایی که همسایگان با یکدیگر تعامل داشتند و تعامل اجتماعی رخ می داد. این “محله فرعی” در بین شهر و خانه واقع شده بود و به عنوان یک پل ارتباطی عمل می کرد.

به عنوان مثال، بومیان گذشته به همراه همشهریان خود، در شرایط انسانی و محیطی سازگار با طبیعت زندگی می کردند و می توانستند به راحتی از طریق چنین لایه های شهری عبور کنند تا به شهر متصل شوند. اما وقتی سبک زندگی تغییر کرد و خانه به ماشین زندگی تبدیل شد، تمام لایه های فوق الذکر در بین شهر و خانه نیز ناپدید شدند.

اگرچه ممکن است نتوان “محله های فرعی” گذشته را احیا کرد، اما طراحان از طریق پروژه خود تصمیم گرفتند خلاقانه عمل کرده و فضایی را با همان کاربری که در عین حال مناسب برای شرایط زندگی امروز می باشد، طراحی کنند.

این منطقه مشترک یک فرورفتگی است که در آن هر ساکن می تواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. مکانی برای گفت وگو، معاشرت، سرگرمی، یا صرفاً فرار از زندگی. طراحان با ایجاد این پروژه، خاطرات محله های فرعی گمشده را احیا کرده و با اهدای این امر به شهر و همسایگان، گام دیگری در جهت یک زندگی زیبا برداشتند. معماری خانه شماره ۶ ، دیدگاه منحصر به فردی نسبت به ماهیت زندگی دارد و یک استاندارد زندگی جدید و همچنین ارتباط انسان مدرن با شهر را ایجاد می کند.

طراحان به واسطه ی این پروژه موفق به ارائه نوع جدیدی از الگوی ساخت و ساز در کشور شدند. در این ساختمان خانه و فضای کار در کنار هم قرار گرفته اند تا برخی از مشکلات زندگی امروز برطرف شود. در حقیقت، آن ها حجم ها را تغییر داده و در نتیجه، فضاهای مرده و نمای سوم را زنده کردیم و این فضای داخلی را به شهر گره زدیم.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
مطب رادیولوژی و سونوگرافی، آتلیه طرح و ساخت نگارین

مطب رادیولوژی و سونوگرافی | آتلیه طرح و ساخت نگارین

مطب رادیولوژی و سونوگرافی | آتلیه طرح و ساخت نگارین موقعیت: شیراز، معالی آباد، مجتمع اوتانا طرح و اجرا : صدف احمدی خواه همکار اجرا : کسری احمدی خواه سه بعدی سازی : افشین هنرپیشه زمان: زمستان ۱۴۰۰ کارفرما : آقای دکتر مهران هیاتی عکس : بهنام زنگنه نژاد هشدار!

ادامه مطلب »
مطب دندانپزشکی جامعه معماران ایران

مطب دندانپزشکی | گروه معماری روشن

مطب دندانپزشکی ، گروه معماری روشن موقعیت: ایران، رشت معمار مسئول: روناک روشن گیلوائی دفتر معماری: گروه معماری روشن تیم ارائه: مه آذر پولاب، سعیدحقدوست مهندس تاسیسات الکتریکی: حامد دائمی مهندس تاسیسات مکانیکی: سعید بابایی شرکت سازنده- اجرا: گروه معماری روشن مدیر اجرایی پروژه: روناک روشن گیلوائی تیم اجرایی پروژه: نجار:مرتضی هوشیار پیمانکار: روناک روشن‌گیلوائی طراح سه

ادامه مطلب »

ویلای مزرعه شهرسب | گروه معماری حجم سبز

ویلای مزرعه شهرسب | گروه معماری حجم سبز آدرس : ایران، اصفهان، شهر زیار معماران: علی بصیری ، احسان محمدی ، محسن جعفری کارفرما: مهدی بصیری تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : یاور صادق کیش تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) : ایمان امامی عکس: فرشید نصرآبادی سال : 1394 کاربری : مسکونی،

ادامه مطلب »

خانه پدر و پسر | امید شفیعی

خانه پدر و پسر | امید شفیعی موقعیت: ایران، اصفهان معمار: امید شفیعی مساحت زیربنا: ۹۰۰ مترمربع عکس: فرشید نصرآبادی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۳ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۵ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می

ادامه مطلب »
فروشگاه سارنگ سامانه جامعه معماران ایران

فروشگاه سارنگ سامانه | مهندسین مشاور هشت

فروشگاه سارنگ سامانه ، شرکت مهندسین مشاور هشت موقعیت:  ایران، تهران معمار مسئول: شهاب احمدی تیم طراحی: شرکت مهندسین مشاور هشت مساحت: ۲۰ مترمربع اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

ساختمان سعادت آباد | محسن کاظمیان فرد

ساختمان مسکونی سعادت آباد | محسن کاظمیان فرد موقعیت: ایران، تهران معمار: محسن کاظمیان فرد مساحت: ۱۳۰۰ متر مربع سال: ۲۰۱۸ عکس: پرهام تقی اف هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد. طراحی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.