Search
Close this search box.
Search

خانه سفید | استودیو راوی، استودیو آن

خانه سفید ، استودیو راوی، استودیو آن
موقعیت: ایران، کرج، صفادشت
معماران: پروژه مشترک استودیو راوی و استودیو آن
تیم طراحی: خورشید مظاهری، مرضیه نوذری
مساحت: 1000 متر مربع
عکس: پرهام تقی اف
اتمام پروژه: 1400

خانه سفید جامعه معماران ایران

پروژه واقع در صفادشت کرج، اقامتگاه ثانویه خانواده ی جوان 4 نفره ای بود  که خانم و آقای  خانه اهل مهمانی های مکرر  آخر هفته ای بودند  و نیز به دلیل مجاورت ویلا با محل کار پدر خانواده، بایستی امکان جلسات کاری درون خانه نیز فراهم میشد. پس میبایستی پروژه  هم زمان ویژگی های ویلا را میداشت وهم مختصات خانه را توامان. بنابراین ایده اصلی، حول محور نیاز کارفرما به خانه-ویلا-دفتر شکل گرفت. پس باید کیفیاتی را در پروژه میگنجاندیم که در تیپولوژی روتین آپارتمان های خاکستری تهران یافت نمیشد.

خانه سفید جامعه معماران ایران

مسئله اصلی، پاسخ به نیاز تیپولوژی جدید خانه های مسکونی در تقابل با تیپولوژی معمول و عرف مسکونی بود. لذا تیپ معمول را تغییر دادیم،  کنشی میان کاربر و پروژه ایجاد کردیم و پروژه را براساس پرومناد شکل دادیم. پلان ها را از حالت روتین و معمول خود خارج کرده و به باز تعریف تیپولوژی معمول خانه های مسکونی پرداختیم. حذف مرزها کردیم و در جریان پرومناد از دید ناظر، سکانس های مختلفی را بصورت لایه بندی تعریف کردیم و به این ترتیب کیفیاتی جدید از فضاهای موجود در یک خانه را به کاربر ارائه دادیم. بنیان ساختاری خانه مبتنی بر سکانس های  تعریف شده و لایه بندی های فضایی مجاور هم بر اساس شبکه منظمی شکل گرفت. در این پرومناد، مخاطب به عنوان مهم ترین مؤلفه در ادراک فضا در میان سکانس ها حرکت میکند، تجربه میکند و  فضاها را به هم پیوند می دهد.  

خانه سفید جامعه معماران ایران

در  ادامه سعی بر آن شد تا  ظرفیت های موجود در بنا که بازشوها و جداره های وسیع شیشه ای بود را  تقویت  کرده و تا جای ممکن به حذف زوائد بپردازیم. در نتیجه تمامی دیوارهای میانی تا جای ممکن حذف شدند .

نیز برای تعریف فضایی همیشه سبز ، با تغییر کاربری پاسیو وسط خانه به حیاط مرکزی که محل آساییدن در کنار آب نما و گیاهان همیشه سبز با سقفی از  آسمان است،پاسخ دادیم ،  پس نورگیر به حیاط مرکزی تبدیل شد که همانند  قلب خانه و جعبه تقسیم، فضاها از آن منشعب شده ، از سبزینگی آن جان تازه می گیرند  و ساختار کلی معماری خانه را شکل می دهند.

خانه سفید جامعه معماران ایران

استراتژی کلی شکل گیری فضاها بر اساس تعریف فضاهای نیمه باز و باز بود، تبدیل فضاهای بسته  به فضاهای نیمه باز عمومی و خصوصی و فضاهای باز خصوصی-عمومی. بدین ترتیب مرز بین درون و بیرون را  آنچنان کم رنگ کردیم تا روح ساختمان با زیبایی باغ عجین شود و حیاط را به قلب خانه و سپس به بام طبقه اول کشاندیم و با تعریف  فضاهای چند منظوره کیفیتی متفاوت ارائه کردیم.  نیز فضای طبقه اول  را  با ورودی مجزا به دفتر شخصی پدر خانه اختصاص  دادیم که با تعریف لایه حرکتی (رنگ تیره کف، سقف و دیواره ها) مخاطب را به طبقه بالا هدایت می کند. بخش گسترده ای از فضای طبقه اول به تراس وسیع جهت مهمانی ها اختصاص یافت. تراس شمالی بصورت خصوصی برای استراحت و استفاده از جکوزی، و تراس جنوبی بصورت نیمه خصوصی به مهمان های رسمی و اداری اختصاص یافتند.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.