Search
Close this search box.
Search

باشگاه ورزشی حیات | آتلیه معماری مشیر

باشگاه ورزشی حیات | آتلیه معماری مشیر
موقعیت: ایران ، اصفهان ، چهاراه عباس اباد خیابان اردیبهشت بعد از بانک پارسیان کوی شهریار
معمار: مجتبی هوشنگیان شیرازی
همکار طراحی: مهسا پاک شیر ، رخساره شکیبایی
کارفرما: علما زاده
مجری: مهندس مهدی مشکل گشا
ایده پردازی: مهسا پاک شیر
پرزانته: رخساره شکیبایی – بیتا عرفانی کیا
عکس: آرش اختران
گرافیست: محمد رضا عدلو
کاربری بنا: باشگاه بدنسازی
سال شروع و سال خاتمه: پاییز 1399 – تابستان 1400
کاربری قبلی بنا: مسکونی

پروژه باشگاه حیات مربوط به بازسازی و تغییر کاربری یک خانه مسکونی مربوط 40 سال گذشته است که واقع در یکی از خیابان های مرکزی و زیبای شهر اصفهان می باشد.
مالکین این خانه خواستار تغییر کاربری آن به یک کلوپ ورزشی خصوصی بودند که بیشتر برنامه دارد در جهت آموزش مربیان ورزشی فعالیت کند و باشگاه کاملا عمومی نیست.
موقعیت این باشگاه در میان یک خیابان سرسبز است. پشت این کوچه یکی از مادی های معروف اصفهان” مادی نیاسرم” واقع شده است. که درواقع یکی از جذابیت های پروژه موقعیت ویژه آن است که بین یک مادی و یک حیاط سرسبز واقع شده .
اولین موضوعی که در این پروژه برای گروه طراحی جذاب بود حس وحال این خانه زیبا بود که از ابتدا توسط مالکینش به خوبی حفظ شده بود همچنین تزئینات و تجهیزات خانه که با قدرت خود را نمایش می داد.به علت اینکه این مکان در گذشته منزل مسکونی مالکین پروژه بوده و قرار بود که آن را به یک باشگاه تبدیل کنند تلاش گروه بر این بود که حس و حال خانه حتی الامکان حفظ شود.


طراحی پروژه به این شکل شروع شد که تلاش به گسترش فضا کردیم تا فضایی یکپارچه ایجاد شود، در این راستا دیوار ها حذف شد و یک پاسیو که در وسط سالن قرار داشت به یک فضا جهت ورزش های گروهی اختصاص داده شد. آشپزخانه به عنوان فضای کافه در نظر گرفته شد. در کنار آن اتاق تغذیه برای مربی مربوط به تغذیه قرار گرفت. یکی از اتاق خواب های خانه به فضای رختکن اختصاص داده شد، همچنین حمام را گسترش داده و بخش سرویس بهداشتی و دوش ها در آنجا شکل گرفت. حال و پذیرایی خانه نیز به فضای اصلی باشگاه اختصاص داده شد.

کانسپت:
در این پروژه تلاش بر حفظ و نگهداری معماری مربوط به گذشته خانه در اولویت قرار داشت. سعی بر این بود تا گچ بری ها و آجر کاری های خانه حفظ شود همچنین آیینه کاری هایی به خانه اضافه شود.
ورودی مجموعه از حیاط بود که پس از ورود مخاطب به فضا با یک پذیرش مواجه و یک آیینه کاری بزرگ در این بخش طراحی شده و بیانگر کانسبت پروژه در ابتدا بوده است.
تلاش بر این بود که هیچ سقف کاذبی به سقف اضافه نشود تا حس و حال کاربری قبلی و خانه های زمان جنگ حفظ شود. از طرفی بجای استفاده از کفپوش هایی که امروزه برای کف باشگاه ها استفاده می شود (مانند: اپوکسی و کف پوش ورزشی)، از پارکت برای کف پروژه استفاده کردیم و همینطور در نورپردازی تلاش کردیم بتوانیم فریم ها و چارچوب هایی را به وجود آوریم که بتوانند به عنوان لاین های نوری عمل کرده و همزمان گچ بری ها و تزینات مربوط به معماری گذشته را قاب می کنند.
جداره رو به حیاط را کاملا گسترش دادیم تا بتوانیم بازشویی به سمت حیاط داشته باشیم.


کانسپت:
به وجود آوردن فضایی مدرن و ورزشی در کنار هویت معماری گذشته خانه برای گروه طراحی بسیار مهم بود که در کنار تغییر کاربری این فضا به باشگاه ورزشی هویت این فضا حفظ بشود.
کانسبت اصلی : قاب کردن عناصر معماری گذشته توسط قاب ها و لاین های که این لاین ها در کف و دیوار امتداد مییابد.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »
خانه باغ برج جامعه معماران ایران

خانه باغ برج | استودیو معماری “با”

خانه باغ برج ، استودیو معماری “با” موقعیت: ایران، اصفهان، مشتاق اول کوچه باغ برج معماران: بابک کریم‌پور، علی شفیق طرح آجر چاربر: سروش اسدی مجری: بابک کریم‌پور، امید اشراقی گرافیک: علی شفیق کارفرما: مهدی فخر طاها نماکار: محمد حق‌نواز مساحت زمین: 100 متر‌مربع مساحت زیربنا: 290 متر‌مربع عکس: محمد

ادامه مطلب »
مجتمع بوم گردی پورداروم جامعه معماران ایران

مجتمع بوم گردی پورداروم | محمدرضا کهزادی

مجتمع بوم گردی پورداروم ، محمدرضا کهزادی موقعیت: ایران، تنکابن معمار مسئول: محمدرضا کهزادی معمار اجرایی: میلاد عابدینی حوزه: ۹ متر مربع عکس: استودیو دید، بنیامین جهانشاهی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
گالری سفید جامعه معماران ایران

گالری سفید | دفتر معماری شیفت

گالری سفید ، دفتر معماری شیفت موقعیت: ایران، تهران معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده مدیر پروژه: نازنین جواهری گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی اجرا: دفتر معماری شیفت مشاور اجرا: همایون

ادامه مطلب »
خانه اول جامعه معماران ایران

خانه اول | نیما میرزا محمدی

خانه اول ، نیما میرزا محمدی موقعیت: ایران، تهران، فرمانیه، آبکوه چهارم معمار مسئول: نیما میرزا محمدی تیم طراحی: ملیکا میرمیران شرکت مشاور: فضای فرا تهی مدیر اجرا: نیما میرزا محمدی تیم اجرا: آناهیتا امیدوار طراح سه بعدی: ملیکا میرمیران، امیرمحمد بروجردیها گرافیست: نگین اصانلو کارفرما:‌ امیروالا توسلی مساحت: ۱۷۰ مترمربع عکس: نیما

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.