Search
Close this search box.
Search

انبار مکعب ها | شرکت نظر ایده ی پایدار

انبار مکعب ها | شرکت نظر ایده ی پایدار
موقعیت: ایران، تهران
معمار: نوشین سماوکی
طراح سازه: رامین حاجی محمدرضایی
مهندس عمران: محمد نظرنیا
پیمانکار: محمد نظرنیا
مساحت: ۳۷۸۷ مترمربع
مساحت ساختمان اداری: ۱۰۲۳ مترمربع
مساحت دو انبار: ۲۷۶۴ مترمربع
عکس: استودیو دید
سال: ۱۳۹۹

پروژه ی حاضر که شامل طراحی ساختمان چند منظوره می باشد، بر سطح زمینی به مساحت ۵۰۱۵ مترمربع در پارک صنعتی شمس آباد بنا شده است. منطقه ی شمس آباد در ۵ کیلومتری فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب تهران قرار دارد. بیش تر ساختمان های این منطقه از لحاظ زیبایی شناسی فاقد سازه های فلزی می باشند. بنابراین طراحی یک ساختمان بتنی با سطوح شکسته یک روشی جسورانه به حساب می آمد که موجب شکسته شدن این یکنواختی بصری و برجسته دیده شدن ساختمان می شد.

از آن جا که کاربرد این مجموعه تولید و نگه داری نوعی سنگ بود، کارفرما از همان ابتدای امر اصرار داشت تا معمار ساختمانی را برای وی طراحی کند که نوع کاربری آن را به مخاطب منتقل کند. به دلیل شباهت بی اندازه بتن و نوع سنگ تولیدی از نظر بافت و رنگ، بتن به عنوان ماده اصلی پروژه به انتخاب شد. همچنین کارفرما دو انبار بزرگ می خواست که دارای عرضی مشابه ولی طول متفاوت باشند که از بیرون دسترسی داشته و به علاوه دارای یک ساختمان اداری جداگانه بوده که به آن نیز دسترسی مستقیم داشته باشد. در نتیجه، انبارها در امتداد طول زمین قرار گرفته و ساختمان اداری در نزدیکی ورودی در قالب فرم L طراحی شد.

نور طبیعی به عنوان منبع اصلی در این انبارها در نظر گرفته شد. با توجه به این که در ساختمان های ایرانی نور شرقی و جنوبی ترجیح داده می شود، اختلاف ارتفاع میان دو انبار اجازه می دهد تا نور شرقی به انبار غربی برسد و در عین حال نمای شرقی و سقف ورود نور را برای انبار شرقی فراهم می آورد. ساختمان اداری دارای پنج طبقه می باشد. زیر زمین، طبقه ی همکف، طبقه ی دوم شامل فضاهای اداری، و طبقات سوم و اول به بخش استراحت و تفریح اختصاص داده شده است. علاوه بر ورودی اصلی ساختمان در جنوب، یک ورودی دوم نیز وجود دارد که به زیرزمین منتهی می شود و کارمندان می توانند غذا میل کرده و استراحت کنند.

طراح جهت ایجاد ارتباط بصری میان طبقه ی همکف و زیرزمین یک وُید طراحی کرد که به واسطه ی یک پل، دسترسی از لابی به انبار فراهم می شود. در عین حال وجود یک پنجره ی شیشه ای در انتهای پل اشراف کامل در انبار شرقی را فراهم می آورد. دسترسی به انبار غربی به واسطه ی پله ها امکان پذیر می باشد. کارفرما از طراح خواست تا از دفتر مدیریت به هر سه وجه ساختمان اشراف کامل داشته باشد. بدین منظور در هر سه وجه اتاق مدیریت پنجره های بزرگ قرار داده شد. جهت کاهش شدت نور مستقیم و ایجاد سایه ای ملایم، پنجره ها به صورت زاویه دار در نما قرار گرفتند.

یکی از چالش های اصلی در طراحی این پروژه ایجاد حریم شخصی در فضاهای استراحت موجود در طبقات اول و سوم بود بدین صورت که از بخش ورودی اصلی دید مستقیم وجود نداشته باشد. بدین ترتیب، مکعب های برآمده به منظور حفظ حریم خصوصی طراحی شده اند. سایر مکعب های موجود در نمای ساختمان نه تنها از تابش نور شدید می کاهند بلکه سایه ای ملایم را در سراسر ساختمان فراهم می آورد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

خانه هنرمندان ایران | بیژن شافعی

خانه هنرمندان ایران | بیژن شافعی موقعیت: ایران ، تهران معمار: بیژن شافعی همکاران طرح معماری: پریناز میرزایی، کیوان خطیر طرّاح سازه: کوروش صفایی طرّاح تأسیسات مکانیکی: عبّاس عمیدی طرّاح تأسیسات الکتریکی: وحید کاشانی مدیریت کارگاه: کامبیز فرهنگ فرهی، محمّد صفائیان کارفرما: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال: 1379 هشدار!

ادامه مطلب »
معماری خانه ویلایی ایمان اثر آزیتا اطمینانی اصفهانی

خانه ویلایی ایمان | آزیتا اطمینانی اصفهانی

معماری خانه ویلایی ایمان ، آزیتا اطمینانی اصفهانی موقعیت: ایران، اصفهان معمار مسئول: آزیتا اطمینانی اصفهانی تیم طراحی: مهندسین مشاور نقش انگار طراحی و معماری  داخلی: آزیتا اطمینانی اصفهانی نوع سازه: بتنی سازه: مهدی رحمانی نوع تاسیسات: فن کویل و چیلر تاسیسات مکانیکی: جواد گیاهچین تاسیسات الکتریکی: جواد دهقان نورپردازی: آزیتا اطمینانی اصفهانی مساحت زمین: ۹۶۵ مترمربع

ادامه مطلب »

مجموعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی | دفتر معماری خط

مجموعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی | دفتر معماری خط موقعیت: ایران، کرج ، گوهردشت معماران : جلال دادور، ژوبین دلاوریان کارفرما: جوادی سال : 1389-1390 کاربری : بهداشتی – درمانی، آزمایشگاه مساحت پروژه : 2200 مترمربع هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

بازسازی آپارتمان مسکونی دو_چار | گروه معماری پایاپیرنگ

بازسازی آپارتمان مسکونی دو_چار | گروه معماری پایاپیرنگموقعیت: ایران، شیرازمعماران مسئول: سمانه متقی پیشه، اشکان قشقایی، پویا رنجبرتیم طراحی: رسول فتح الهی، نیلوفر شمسیمساحت زیربنا: ۸۰ مترمربعاجرا: رضا پاکسال: ۱۳۹۹عکس: سمانه متقی پیشه، اشکان قشقایی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی سیف | مهندسان مشاور مرمت و معماری زندیگان

ساختمان مسکونی سیف | مهندسان مشاور مرمت و معماری زندیگان موقعیت: ایران ، تهران ، شهرک غرب معمار: محمدرضا نیک بخت همکاران: شقایق ابریشمی ، مهسا رضایی سال: ۱۳۸۷ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.