Search
Close this search box.
Search

کافه اسپریس | دفتر معماری هوبا طرح

کافه اسپریس | دفتر معماری هوبا طرح
موقعیت: ایران ، تهران
معمار: هومن بالازاده
مساحت : 28 متر مربع
سال: 2014
عکس: پرهام تقی اف
مدیر پروژه: الهام سیفی آزاد
تیم طراحی: نیلوفر آل طه، نوشین عطروش
مدلینگ و تصویرسازی سه بعدی : مونا رضوی
ناظر برق : محمد فرد، مجید کمالی
ناظر آجرچینی: علی اکبری، نصرت الله منصوری

طراحی کافه اسپریس با متراژ 28 متر مربع در خیابان نجات اللهی در مرکز شهر تهران در محاصره مغازه های صنایع دستی ایرانی و در مجاورت ساختمان سازمان صنایع دستی ایران واقع شده است. هدف از این پروژه بازسازی یک فروشگاه هدیه و تبدیل آن به یک کافه با توجه به اندازه کوچک پروژه و موقعیت مکانی آن ایده اصلی الهام گرفته از بافت شهری برای تبدیل عناصر سنتی به فضای داخلی معماری بود.در طراحی نمودار فضایی، مفهوم مادیت مبتنی بر یک هندسه یکپارچه است که از بیرون به داخل ادامه می‌یابد.

ساختمان مجاور، سازمان صنایع دستی ایران با نمای آجری، الهام بخش استفاده از همین متریال برای کافه بود. با توجه به ابعاد کوچک پروژه، آجری به ابعاد 5*10*20 به هشت قطعه کوچکتر 5*5*5 سانتی متری بریده شد که یک طرف آجرها به رنگ آبی فیروزه ای لعاب داده شد. آجرهای سفالی نیز بهداشتی هستند زیرا با لایه آنتی باکتریال پوشانده می شوند.

نگاهی اجمالی به ساختمان موجود با ارتفاع سقف دو متر در طبقه همکف و ارتفاع کمتر در نیم طبقه، نقطه شروعی برای طراحی نمودار فضایی است که می تواند مشکل سازه موجود را حل کند.

در ابتدا نیمی از نیم طبقه تخریب شد و به یک سطح کوچکتر تبدیل شد تا به سقف بالاتری برای سطح همکف برسد، سپس آشپزخانه با قسمت خدماتی در نیم طبقه قرار گرفت و توسط پله ها و یک آسانسور کوچک به سطح دیگر متصل شد.

مرحله بعدی ارائه یک سیستم تهویه برای آشپزخانه در نمودار فضایی بود. هدف این بود که سیستم تهویه داخل فرم پنهان شود و آن را به آشپزخانه متصل کند، بنابراین نمودار سه بعدی از بیرون به داخل حجم کشیده شده و ارتباطی بین آشپزخانه، فضای داخلی و هندسه بیرونی ایجاد می کند.

نمودار سه بعدی یک ساختار یکپارچه برای تمام ویژگی های مورد نیاز برای حل مسائل ساختار موجود ایجاد کرد که مورفولوژی آجر و نور را نیز معرفی می کند زیرا همه آجرها بر اساس نمودار سه بعدی قرار می گیرند.

یکی از مسائل اصلی طراحی، ایجاد تنوع بصری فرم در یک فضای کوچک بود. در این مفهوم، وضعیت بازدیدکنندگان در رابطه با پروژه برای درک فرم قابل توجه است، زیرا آنها می توانند ترکیب رنگ های روی آجرها را با توجه به موقعیت خود به طور متفاوت درک کنند. ضلع لعاب آبی فیروزه‌ای آجرها رو به جنوب با هندسه یکپارچه آجرچینی است که از نمودار سه‌بعدی مدل‌سازی شده از سنگفرش پیاده‌رو شروع شده و در داخل کافه ادامه دارد.

نورپردازی پروژه توسط لامپ های ایجاد شده در شکاف های بین درزهای آجرها با الهام از معماری سنتی ایرانی که به زبان طراحی مدرن ترجمه شده است، شکل می گیرد.

متریال دیگری که برای فضای داخلی استفاده می شود، چوب تیره است که شامل کف، مبلمان و دیوار پشتی است که با آشپزخانه مرتبط است.

در پایان، نمودار فضایی با توجه به مادیت و عملکرد به دو بخش به شرح زیر تقسیم می شود:

1. فضای داخلی آشپزخانه با دیوار پشتی به طبقه همکف متصل می شود و در نهایت درب ورودی را به گونه ای نشان می دهد که این قسمت تاسیسات تهویه بالای درگاه را نامرئی می کند.
2. قسمت بیرونی دیگر نمودار تمامی سطوح آجری شامل نما، آشپزخانه، سیستم تهویه، دیوارهای داخلی و سقف را نشان می دهد که از سنگفرش عابر پیاده جلوی کافه شروع شده و تا نما کشیده شده و به داخل ادامه می یابد. همچنین تمام ملزومات آینده مانند نقاط برای آویزان کردن تصاویر با آجرکاری شکل می‌گیرند تا از استفاده از عناصر دیگر جلوگیری شود.


نوسازی و ساخت و ساز:
در نهایت هدف توسعه یک تکنیک ساده بود تا هر سازنده بتواند ساخت و ساز را کامل کند.
برای دستیابی به این هدف، هر بخش از خطوط آجری در قالب بزرگ در مقیاس یک به یک چاپ می شود. قاب‌های فلزی روی پوسترهای چاپی قرار گرفته و به دنبال خطوط منحنی خم می‌شوند، هر آجر با استفاده از استوانه‌های کوچک متصل به قاب‌ها و از طریق سوراخ‌های پشت آجر نصب می‌شوند که به ترتیب نمودار فضایی سه‌بعدی انجام می‌شود.

ترکیبی از لامپ های SMD با مواد پلکسی گلاس انتخاب شده برای این پروژه تا تعمیر و تعویض آنها در آینده به صورت دستی انجام شود.

نوآوری و ویژگی ها:
1. ادغام حجم و جزئیات در دیوارها، سقف ها، نورپردازی داخلی و خارجی با متریال سنتی الهام گرفته از معماری ایرانی برای معرفی هویت پروژه.

2.ایجاد ارتباط بین کافه و بافت شهری که به محصولات صنایع دستی ایرانی معروف است.

3. استفاده از رنگ آبی فیروزه ای لعابدار با الهام از معماری سنتی ایران برای ایجاد ترکیب رنگ و نور در فضایی کوچک.

4. روشنایی مصنوعی با هندسه آجرکاری ادغام شده است

5. از استفاده از مواد متنوع برای تاکید بر یکپارچگی فرم خودداری کنید.

6. ایجاد یک نمودار فضایی سه بعدی برای پاسخگویی به تمام الزامات طرح و نشان دادن آجر کاری فرم

7. مخفی کردن سیستم های نصب کافه در بین لایه های حجم

8. توسعه روش های ساخت ساده با در نظر گرفتن پیچیدگی فرم.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
‎نشست بیان دوم دفاتر معماری ‎ارش ، بعد چهارم فضا و ‎کانتکست

‎نشست بیان دوم دفاتر معماری ‎ارش ، بعد چهارم فضا و ‎کانتکست

‎‎نشست بیان دوم دفاتر معماری : ‎ارش ، بعد چهارم فضا ‎و کانتکست ‎با حضور : ‎علیرضا شرافتی ‎علی شامس دبیر پنل : محسن نطنج ‎حامیان : ‎ویدهوپف | ‎آرون ‎زمان : جمعه ، ۱۲ آذرماه ‎ساعت ۱۶ ‎مکان : هنرشهر آفتاب ، سالن سبز ‎جهت ثبت نام ارسال پیام

ادامه مطلب »

باشگاه ورزشی کارن | گروه معماری مشیر

 باشگاه ورزشی کارن | گروه معماری مشیر موقعیت: فارس، شیراز، خیابان صلح ،کوچه 25 معمار: مجتبی هوشنگیان شیرازی همکار طراحی : کسری خواجه ای اجرا: عباس خلیلی پرزانته: مهسا پاک شیر ترسیم : رخساره شکیبایی، علیرضا قاسمی راد، علیرضا ادیبی عکس: آرش اختران گرافیست: محمدرضا عدلو کارفرما: حمید زارع کاربری

ادامه مطلب »

آپارتمان مسکونی کوچه خانه | مرضیه زاد ، محسن مریزاد ، رها اشرفی

آپارتمان مسکونی کوچه خانه | مرضیه زاد ، محسن مریزاد ، رها اشرفی موقعیت: ایران ، قم معماران: مرضیه زاد ، محسن مریزاد ، رها اشرفی مساحت: 400 متر مربع سال: 2020 عکس: نگار صدیقی معماران پروژه: عسل علیزاده، نگار حسینی مستندات ساخت: عسل علیزاده، نگار حسینی گرافیک: آوین هاشمی

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »

ویلای کلاردشت | مهندسان مشاور ساختار جاوید یسنا

ویلای کلاردشت | مهندسان مشاور ساختار جاوید یسنا موقعیت: ایران ، کلاردشت معمار: ترانه اکرمی مدیرعامل مشاور: مهرداد گل‌محمدی همکار طراحی: گلناز بهرامی سازه: شهریار لطفی تأسیسات مکانیکی: امین ا… فریادرس، پژمان ایزدخواست تأسیسات الکتریکی: امیر خاقانی طرح‌های سه‌بعدی کامپیوتری: فرداد علوی کارفرما: علی‌اکبر قاضی‌زاده مساحت زمین: 1040 متر مربع

ادامه مطلب »

ساختمان شماره 93 تهرانپارس | علیرضا تغابنی

ساختمان شماره ۹۳ تهرانپارس | علیرضا تغابنی موقعیت: ایران ، تهران ، تهرانپارس معمار:علیرضا تغابنی سال: ۱۳۸۸ تیم طراحی: روح الله رسولی، حسین تقوی، فریده آقا محمدی، آمیتیس نوروزی عکس: حسین فراهانی. هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.