Search
Close this search box.
Search

مجتمع مسکونی روشنا | رامین سبزقبایی

مجتمع مسکونی روشنا | رامین سبزقبایی
موقعیت: ایران، تهران
معمار: رامین سبزقبایی
مساحت: ۳۰۰۰ متر مربعکارفرما: سید علی امیری مقدم
سازنده: شرکت ساختمانی پترو کوار
عکس: سیاوش باقری
سال آغاز: ۱۳۹۷
سال اتمام: ۱۳۹۹

موقعیت ویژه بنا، تنها محدود به دسترسی سریع به مجموعه­ ای از شریان­ های اصلی شهر از قلب محله ­ای آرام در مرکز شهر که به سرعت در حال پوست اندازی و نوسازی است، نمی ­شود. بلکه از محور مورب معبر نسبت به محور زمین و ضابطه خاص طرح تفصیلی در مورد خط لبه ساختمان در ضلع شمالی که متشکل از چند شکست هندسی بی ­قاعده است، نیز متاثر شده است. چیزی که این بار استثنائا برامده از خاستگاه طراحی شهری بود و معماری بنا را چه از حیث وجه بیرونی و چه کیفیت عملکردی فضاهای داخلی تحت ­الشعاع قرار می داد. بر این مبنا، در این پروژه، مهمترین ماموریت معماری، تبدیل این تهدید هندسی به فرصت بود. در معماری این ساختمان کوشیده شد به نحوی تطبیق پلان و فرم صورت بگیرد تا فراموش شود این حجم از پیش، تولد بی­ قاعده خود را آغاز کرده است. فرایند تولید فرم، با استفاده از شکست ­های تحمیلی لبه و شکل دادن به فضاهای بالکن به عنوان تورفتگی های نما آغاز شد.

برای کاستن از اغتشاش بصری تولید شده از جانب دستور نقشه اولیه، تولید یک حجم وحدت ­بخش سفید رنگ در میان توده آجری تداوم یافته از حیاط به طرفین نما، مد نظر قرار گرفت. با امکاناتی که پنجره­ های بزرگ در ضلع شمالی ایجاد می­ کنند، فرصتی برای ایجاد پرده ­ای از ورق­ های استرچ متال در قالب لوورهای عمودی فلزی ایجاد شد تا با کمک آن ریتم یکنواخت تکثیری طبقه به طبقه پنجره ها از بین رفته و امکانی برای ایجاد حریم از زوایای جانبی به قسمت­ هایی که پنجره­ های عریض­ تر دارند فراهم شود. سطحی توری مانند که در همنشینی با گیاهان همیشه سبزی چون خیزران از داخل به بیرون نیز، چشم ­اندازی متفاوت ایجاد می کند.

حجم سفید در نمای طبقات کامل شده و در حیاط­ ها و همکف و پیلوت، آجر قزاقی با رنگ قرمز روشن و ملایم با متریالی مناسب با کف و دیوار حیاط ترکیب می ­شود. در نهایت رنگ خاکستری در قالب بتن اکسپوز در حیاط­ ها و پرسلان­ های قطع بزرگ و یکدست در پیلوت و پارکینگ، به ترکیب معنادار و هماهنگ فضاهای مشاع و نما می ­انجامد.

در داخل، آنچه مهم است ایجاد فضای عمومی و خصوصی در مورد فضاهای نشیمن و پذیرایی بود که با هندسه طولی واحدها هم جور در می­ آمد. با استفاده از رنگ های گرم و روشن و هماهنگ در کف و کمدها و کابینت ­ها، در کنار حذف زواید در اجزای این المان­ ها، رویکرد کمینه­ گرایی تفکر مدرن تلطیف می ­شود تا بدون از بین بردن وجه اصلی هویتی ساختمان که همانا هارمونی است، فضا را برای سکونت خانواده ایرانی، بدون تقلا برای خودنمایی و تفاخر، معاصر و امروزی کند؛ و این کافیست.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
تکیه معرفت، محمد تفضلی، محمد فیاضی

تکیه معرفت | محمد تفضلی، محمد فیاضی

تکیه معرفت | محمد تفضلی . محمد فیاضی موقعیت: اصفهان معماران: محمد تفضلی . محمد فیاضی گروه طراحی: فرزاد شیخ بهایی . نادرعلوی . اکبر ترکان زیربنا: 480 متر مربع سال تکمیل: 1400 کارفرما: موسسه معرفت عکس: احسان سلیمانپور هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه

ادامه مطلب »

خانه خاکی | امید آذری ، جعفر لطف الهی

خانه خاکی | امید آذری ، جعفر لطف الهی موقعیت: ایران ، کرمان معماران: امید آذری ، جعفر لطف الهی عملکرد: مسکونی همکاران طراحی: محمد حسین حمزه لویی، کیمیا خوراک چی، ابوالفضل حیدری، علیرضا باقری، سارا صمدی مساحت/زیربنا: 300 مترمربع جزئیات طبقات و کاربری آنها: دو طبقه مسکونی هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
ساختمان اداری تجاری السید دفتر معماری غفارپسند و همکاران

ساختمان اداری تجاری السید | دفتر معماری غفارپسند و همکاران

ساختمان اداری تجاری السید | دفتر معماری غفارپسند و همکاران موقعیت: ایران ، شیراز ، خیابان فلسطین(باغشاه) ، حدفاصل خیابانهای حکیمی و هدایت معماران: فرامرز غفارپسند، آرام ارشدی همکاران اجرایی و تیم نظارت: محمد جواد شریفی، سید رضا سراجی حقیقت شناس، فرشاد غفارپسند طراحی و دکوراسیون داخلی: فرامرز غفارپسند نوع

ادامه مطلب »

خانه کبوتر | دفتر معماری فتوره چیانی

خانه کبوتر | دفتر معماری فتوره چیانی موقعیت: ایران ، تهران ، لواسان معماران: مجید فتوره چیانی، حمید فتوره چیانی تیم طراحی: روحاله کشمیری مساحت ۱۲۰۰ مترمربع طراحی سازه: وحید قراخانی نیا (شرکت باستان پل) اجرای سازه بتنی: گروه مهندسین تندیس آرا تأسیسات: امیر سادات اخوی هوشمندسازی: شرکت فنی مهندسی

ادامه مطلب »
ساختمان مسکونی نیمرخ جامعه معماران ایران

ساختمان مسکونی نیمرخ | دفتر طراحی معماری نظام عسکری

ساختمان مسکونی نیمرخ ، دفتر طراحی معماری نظام عسکری موقعیت: ایران، اصفهان، خیابان اردیبهشت، کوچه طباطبایی معمار مسئول: نظام عسکری تیم طراحی: مریم عسگری نژاد، پوریا رادمنش، محمد رنجبر، پروانه محسنی، بهناز شمسایی مهندس سازه: مهندس طوقی تاسيسات مکانیکی: بابک ایزدی تاسیسات الکتریکی: حامد گودرزی نورپردازی: حامد گودرزی مدیر اجرایی:

ادامه مطلب »

آپارتمان مسکونی چیذری | مهندسان معمار بن سار

آپارتمان مسکونی چیذری | مهندسان معمار بن سار موقعیت: ایران، تهران معمار : محمد مجیدی کارفرما: رامتین معیری سازه (طراحی، اجرا) : کوروش اطاعتی مشاور طراحی داخلی : دفتر طراحی معماری داخلی باغ ایرانی، مهسا مجیدی، انوشه محمدی تأسیسات الکتریکی (طراح، مجری) : امیر آزمایش تأسیسات مکانیکی (طراح، مجری) :

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.