Search
Close this search box.
Search

شوروم کنتراست | مجتبی میرحسینی ، رضا اسلامی

شوروم کنتراست | مجتبی میرحسینی ، رضا اسلامی
موقعیت : ایران ، تهران، بنی هاشم
تیم طراحی معماری : مجتبی میرحسینی ، رضا اسلامی 
متراژ : 20 متر مربع 
کاربری: شوروم 
وضعیت: در حال اجرا
مدیریت اجرا : هومن خرسندی 
نظارت بر اجرا : شرکت دَش

مقدمه:
طراحی فضای نمایش یا به اصطلاح شوروم، به دلایلی تجاری از اهمیت زیادی برخورداراست؛ هر چند که ممکن است خلاف این به نظر برسد و طراحی عمدتا سهل انگارانه صورت بگیرد. در طراحی این فضاها، ساختارعملکردی باید به گونه ای باشد که به جذب مشتری و در نهایت خرید منتهی شود. شوروم، باید قادر باشد کیفیت های به خصوصی عرضه نماید؛ خصلت هایی که تجربه های جدید و سطح بالاتری از رضایت مندی را به مشتری ارائه می کند؛ به عبارت دیگر، این فضا باید کیفیت و استایل ویژه خود را داشته باشد.
برای کارفرماهای این پروژه ها، مهم است که با تیم طراحی نسبتا حرفه ای رو به رو باشند تا علاوه بر تسلط به ویژگی های طراحانه و ساختاری، به قدری از دانش عمومی مربوط به مارکتینگ و خدمات به مشتریان برخوردار باشند.

ایده طراحی:
طراحی این گونه فضاها، عموما مطابق مد و ترند انجام نمی شود اما در مواردی مانند پروژه حاضر، ممکن است مطابق خواسته کارفرما، مطابق روز بودن مطلوب باشد. البته باید دقت داشت که این عمل با ظرافت انجام شود تا خسته کننده نشود و یا از مرز زننده بودن فضا رد نشود.

مطابق مطالب بالا، از قوس های نیم دایره به عنوان کانسپت کلی استفاده شده است و برای پرهیز از خسته کنندگی و تکراری شدن، و با رنگ های خنثی سفید و مشکی، با کمینه تزیینات در طرح دیده می شوند. البته انتخاب این رنگ ها در راستای هدف دیگری هم عمل می کند؛ بیش تر آیتم هایی که در شوروم نمایش داده می شوند، به رنگ طلایی و نقره ای هستند و بنابراین این رنگ ها برای کلیت فضای طراحی، به نمایش بهتر محصولات کمک می کند.

ساختار این فضا به طور کلی، شامل ریز فضاهای زیر است:
1-ورودی: به گونه ای طراحی شده که شفافیت و خوانایی داشته باشد.
2-فضای گردش و سیرکولاسیون: با وجود محدودیت مساحت فروشگاه و خواسته کارفرما مبنی بر نمایش حداکثر آیتم ها در فضا، سعی شده این امکان برای مخاطب فراهم شود تا بازدید راحتی از اجناس داشته باشد.
3-واحد (فضا) های نمایش:
واحد های نمایش به طور کلی سه دسته هستند:
-استندهای عمیق نصب شده روی دیوار
-استندهای دو رو و چرخان در یک لاین از داخل فروشگاه.
-استندهای باز که آیتم را از همه جهات در معرض نمایش قرار می دهد
-واحد های نمایش کوتاه برآمده از کف
4-صندوق
5-آبدارخانه


نکات مورد توجه در طراحی:
-سعی شده در این فضا، علاوه بر ایجاد زیبایی و تناسب، متریال ها وآیتم هایی به کار رود که ضمن مرغوبیت و دوام، هزینه نگهداری قابل قبولی داشته باشد.
-در نظر بود متریال ها و آیتم ها در هم نشینی باهم، ازظرافت و هارمونی برخوردار باشند.
-یکی دیگر از مواردی که در طراحی این فضا با دقت انجام شده، نورپردازی است؛ زیرا این بخش از طراحی چنان اهمیت دارد که می تواند منجر به موفقیت یا شکست کل پروژه شود. در وهله اول سعی شده تا حد امکان از نور طبیعی روز بهره گرفته شود. به طور کلی در نورپردازی تلاش شده سایه اندازی به کمترین حد ممکن برسد؛ بنابراین نور پردازی محیطی، با مجموعه چراغ های استوانه ای و به صورت یک دست، تامین می شود. هم چنین برای نورپردازی متمرکز، از ترک لایت های چرخان استفاده شده است.

لازم به ذکر است که این شوروم با توجه به مساحت و ماهیت کلی، از گونه شوروم های سمپل است؛ اما مطابق خواسته کارفرما، تا جای ممکن آیتم های حداکثر در فضا جای گذاری شده است. البته سعی شده که در طراحی و چیدمان، از اغتشاش بصری دوری شود؛ زیرا در این شرایط، بازدید کننده قادر نیست روی اجناس متمرکز شود و این ویژگی، سبب ایجاد آشفتگی در مخاطب می شود و در نتیجه، طراحی از هدف اصلی خود دور می ماند و حتی به نتیجه ی برعکس می انجامد. در راستای همین هدف، کلیه تصمیمات طراحانه مربوط به شکل واحدهای نمایش، در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع دید قرار گرفته اند تا مانع جلب توجه خود آیتم ها نشوند.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

مجتمع نوآوری و فناوری دانشگاه سهند تبریز | شرکت توسعه طرح و ساخت پناه

مجتمع نوآوری و فناوری دانشگاه سهند تبریز | شرکت توسعه طرح و ساخت پناه موقعیت: ایران ، تبریز ، دانشگاه صنعتی سهند معمار: بهنام میرانیان همکاران طراحی: احمدرضا خداکرم، مونا خدائی نوع سازه: سازه فلزی مساحت / زیربنا: 1700 مترمربع کارفرما: دانشگاه صنعتی سهند تبریز تاریخ شروع/تاریخ پایان ساخت: 1396

ادامه مطلب »

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شیراز | مهندسان مشاور مدام

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شیراز | مهندسان مشاور مدام موقعیت : ایران ، شیراز معمار: محمدرضا مقتدر کارفرما: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری/ دانشگاه شیراز سال : 1354 کاربری : فرهنگی ، کتابخانه هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

بوتیک رستوران خان | دفتر طراحی وارتا و همکاران

بوتیک رستوران خان | دفتر طراحی وارتا و همکارانموقعیت: ایران، شیرازمعماران: محمد وارسته، رزا تبادار، فاطمه محمدیمساحت: ۷۰۰ مترمربعتأسیسات الکتریکی: موجود، محمد وارستهنورپردازی: محمد وارسته، محمد علیزادهگرافیست: پیمان تحقیقی، پیمان باقریعکس: امیرعلی غفاری هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی

ادامه مطلب »

مجتمع مسکونی میگون | مهندسان مشاور معماری موج نو

مجتمع مسکونی میگون | مهندسان مشاور معماری موج نو موقعیت: ایران ، تهران معماران: لیدا الماسیان، شاهین حیدری کارفرما: یعقوب عابدپور، کامران جلیلوند سازه (طراحی، اجرا) : یعقوب عابدپور عکاس : پرهام تقی‌اف تیم طراحی: زهرا همدانی، مریم امانپور، تینا یاوریان، سهیلا زاهدی، شیرین ضیایی، ایلناز عشایری، پری پورمقدم، پانیز

ادامه مطلب »
ساختمان مسکونی گوشه جامعه معماران ایران

ساختمان مسکونی گوشه | دفتر معماری آردیسا

ساختمان مسکونی گوشه ، دفتر معماری آردیسا موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا عبادی تیم طراحی: نسرین امیدی، علی رحمانی، مرتضی عبادی، فاطمه زرینه و غزل جعفری طراحی داخلی: مرتضی عبادی مجری: امیر آتش پوش کارفرما: امیر آتش پوش، فرشاد قورچیان نوع سازه: بتنی نوع تاسیسات: داکت اسپیلت مساحت زمین:

ادامه مطلب »

سایه پود | دفتر معماری تچرا

سایه پود | دفتر معماری تچرا موقعیت: ایران، تهران معمار: فائزه هادیان کارفرما: محمدعلی راوش، محمد حسينی نظارت : رضا علوی‌نژاد، محسن علوی‌نژاد، فائزه هاديان تیم اجرایی (مدیر، همکاران) : دفتر معماري تچرا سازه (طراحی، اجرا) : امير شرافتمند، سياوش كريمی طراح فاز دو : شبنم رضايی ارائه : شبنم

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.