Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی چپیره | دفتر معماری بایودیزاین

ساختمان مسکونی چپیره | دفتر معماری بایو دیزاین
موقعیت: ایران، دزفول
معماران: حسین حلاج، آرش ضیاء
مساحت: ۹۶۰ مترمربع
اجرا: محمد ارجمند، محسن هندی زاده
نورپردازی: امیر سخایی
مهندس سازه: محسن هندی زاده
عکس: محمدحسن اتفاق
سال: ۱۳۹۹

مهمترین ایده های طراحی ساختمان حاضر توجه به زمینه، هماهنگی فرهنگی و در نظر گرفتن دیدگاهی جدید به الگوهای معماری بومی بافت شهر بود. ساختمان مسکونی چپیره در یکی از مناطق شهر دزفول واقع شده است.
همانطور که طراحان بدان اشاره می کنند، این منطقه به عنوان شهر آجر شناخته می شود – شهری که دارای بافتی تاریخی غنی از آجر کاری، عناصر و تزئینات آجری است. بنابراین، اساسی ترین قسمت کار استفاده مناسب از رویکرد زمینه ای در طراحی بوده است. در همین راستا چندین بازدید از مناطق قدیمی شهر دزفول و بررسی فرهنگ مردم منطقه انجام شد.

الگوهای معماری بومی مانند سابات، ایوان ورودی، آجرهای مشبک، به ویژه روی سقف ها و پنجره ها، حفظ حریم خصوصی در نما و داخل ساختمان، ترازبندی کوچه ها (چپیره) و لایه های آجر در قسمت های کنسول شده، از جمله الگوهایی بودند که بیشتر در طراحی مورد توجه قرار می گیرند.

مورفولوژی و شکل زیگورات بافت تاریخی به سمت رودخانه یکی از ایده های طراحی بوده است. الگوی آجرهای مشبک، که در گذشته در لبه های سقف برای ورود به نسیم خنک رودخانه و در عین حال حفظ حریم خصوصی در فضای بام محل زندگی خانواده در شب های بهار و پاییز استفاده می شده است، به روشی جدید برای پوشش تراس های ساختمان معرفی شده است.

چپیره، نام پروژه: چاپیره یا گوشه سازی به عنوان یک راه حل بومی در معماری ایران شناخته می شود. از آنجا که این پروژه به صورت دو گوشه در یک سایت واقع شده است، بنابراین روش چپیره که در بسیاری از کوچه های بافت قدیمی شهر دزفول دیده می شود – از گوشه ای به مدل جدید الگوبرداری شده است در کوچه، و کل قسمت کنسول شده ساختمان توسعه یافته است.

همچنین، کلمه “چپیره” به معنای انتخاب جامعه است و به نظر می رسد نام مناسبی برای این ساختمان مسکونی باشد. آجرهای همسان به صورت کمربندی در اطراف ساختمان و به شکل جمجمه اجرا می شوند تا در نهایت یک کل منسجم تشکیل شود.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

ویلای دوگانه صفادشت | علیرضا تغابنی ، Next office

ویلای دوگانه صفادشت | علیرضا تغابنی ، Next office موقعیت: ایران ، تهران معمار: علیرضا تغابنی مساحت: 1025 متر مربع سال: 2016 عکس: استودیو دید , هامون مقدم , پرهام تقی اف , مجید جهانگیری مشاور فضای سبز: بابک مستوفی صدری سازه: شرکت باستانپل (وحید قره خانی نیا) تاسیسات مکانیکی:

ادامه مطلب »
بنای یاد بودی از میلگرد جامعه معماران ایران

بنای یاد بودی از میلگرد | طراحان و بناکنندگان زاو

بنای یاد بودی از میلگرد ، طراحان و بناکنندگان زاو موقعیت: ایران، گلستان معماران اصلی: محمدرضا قدوسی، فاطمه رضایی، گلناز بهرامی، فرشته اسدزاده تیم طراحی: شیلا احسایی، سارا جعفری، محسن صفشکن گرافیک و تصویر: فرشته اسدزاده سرپرستی: فاطمه رضایی، شیلا احصایی مهندس سازه: بهرنگ بنیدام ساخت: خلیل فرشباف مساحت: ۲۶۵

ادامه مطلب »
استارت آپ کمپانی، محمود گلستان نژاد

استارت آپ کمپانی | محمود گلستان نژاد

استارت آپ کمپانی | محمود گلستان نژاد موقعیت: پارک فناوری پردیس تهران معمار: محمود گلستان نژاد گروه طراحی: مهندس ستار، مهندس کاوه همکاران: مهندس هدایت نیا، مهندس افیونی، مهندس کاجی زیربنا: 2500 متر مربع سال تکمیل: 2021 کارفرما: مهندس قنبری عکس: محمود گلستان نژاد هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات،

ادامه مطلب »

خانه آجر بافت | علیرضا مشهدی میرزا

خانه آجر بافت | علیرضا مشهدی میرزا موقعیت: ایران ، تهران ، خیابان جیحون معمار: علیرضا مشهدی میرزا سال ساخت: 2011 این پروژه در فستیوال خانه های معماری سال 2012 شرکت داشت و برنده مجله معمار نیز بود. هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
آپارتمان کوهسار جامعه معماران ایران

آپارتمان کوهسار | معماران اشعری

آپارتمان کوهسار ، معماران اشعری موقعیت: ایران، شیراز معمار مسئول: امیرحسین اشعری تیم طراحی: علی عطاران، زهرا جعفری، احسان شعبانی، زهرا رحیمی مساحت: ۱۳۰۰ متر مربع عکس: خاطره عشقی اتمام پروژه: ۲۰۲۲ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.