Search
Close this search box.
Search

ساختمان مسکونی قاب | دفتر معماری ویرافرم

ساختمان مسکونی قاب | دفتر معماری ویرافرم
موقعیت: ایران، قم
معمار: رضا جعفری
مساحت: ۲۵۰۰ مترمربع
عکس: علی اسماعیلی
سال: ۱۳۹۶

در این پروژه، چالش اصلی طراحان برقراری دید و حریم خصوصی در عین تأمین دستیابی به نور کافی برای تمامی فضاها بود. با توجه به ضوابط و مقررات شهرداری، زمین پروژه فقط در یک جهت با شهر در تماس است. برای حل این مشکل و برقراری ارتباط بین فضای بیرونی و داخل، طراحان تصمیم گرفتند که قاب را به عنوان فضا در نظر بگیرند. اغلب هر پنجره یک قاب دارد. این قاب فرصتی برای برقراری ارتباط بین فضای داخل و بیرون است. در این پروژه استفاده از ترکیب حجمی فریم ها بین خارج و داخل به عنوان یک فضای قابل زندگی تعریف شد.

با ایجاد این فضای بینابین، هر یک از واحدهای آپارتمان فضای نیمه باز مخصوص به خود را دارد که از طریق آن به نمای بیرون و نور متصل می شود. این فضا در میان تراسی است که کنترل نور و بینایی را ایجاد کرده و چندین سناریوی فضایی را تولید می کند. بخشی از تراس به منظور ایجاد حریم خصوصی و کنترل بیشتر برای وجود نور در فضا ایجاد شده است تا نور را در ترکیبات مختلف با سایه ایجاد کند و از بیرون پشت پنجره های سوراخ دار، حریم خصوصی را فراهم کند.

به دلیل مسائل فرهنگی و ایجاد آرامش بیشتر برای کاربران، فضاهای خصوصی در انتهای زمین پروژه واقع شده بودند. و فضاهای عمومی بیشتری در مجاورت نمای بیرونی قرار داشتند. برای دریافت نور بیشتر، فضاهای داخلی به گونه ای سازمان یافته اند که حداکثر نفوذ نور را در داخل ساختمان فراهم می کنند.

در لابی، هنگام ورود، سعی شده است از ترکیبی خلاقانه از آجرها و آینه ها استفاده شود تا ضمن افزایش نور ورودی، نمای بیرونی در داخل نیز گسترش یابد.

فریم ها در این پروژه از چندین روش امتحان شده اند. قاب هایی که فراتر از آنها یافت می شوند، قاب هایی که در مقابل آنها نشان داده می شوند و قاب هایی که فقط بر محتوای آنها تأکید دارند. هر سه بر ایجاد نوعی کانون تمرکز دارند و آن لحظه ای از زندگی است.
در این پروژه، مفهوم قاب به عنوان یک فضای میانی بین داخل و خارج عمل می کند و سناریوهای مختلف زندگی را تولید می کند. این نوع ترکیب بندی قاب در نما نیز دیده می شود. در آخر می توان گفت که وجود انواع قاب ها در مواد و نور می تواند انواع مختلفی از تجربه را در این پروژه ایجاد کند


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

حیاطخانه فلاحتیان | گروه طراحی شیفت

حیاط خانه فلاحتیان | گروه طراحی شیفتموقعیت: ایران ، اصفهان ، پیربکرانمعماران: رامبد ایلخانی ، نشید نبیانتیم: رامبد ایلخانی ، نشید نبیان ، احسان کریمی ، پرنیان قائمی ، درنا مصرزادهمساحت: 677 متر مربعسال: 2016عکس: پرهام تقی افتولید کنندگان: نماچین اصفهانمدیر پروژه: درنا مصرزادههمکار طراح: گلناز جمشیدیارائه و همکاران گرافیکی:

ادامه مطلب »

خانه بهار | دفتر معماری آینه

خانه بهار | دفتر معماری آینهموقعیت: ایران ، اصفهان ، نجف آباد معماران: علی دهقانی ، علی سلطانی ، عاطفه کرباسیمساحت: 340 متر مربعسال: 2015عکس: فرشید نصرآبادیگرافیک: مهلا ابراهیم پور ، علی کرباسی هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح

ادامه مطلب »

خانه 70 | مهندسان مشاور فرم

ساختمان 70 | مهندسان مشاور فرم موقعیت: ایران، اصفهان معماران: علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده مساحت زیربنا: ۸۶۰ مترمربع تیم طراحی: فرناز ناصری بروجنی، سمیه سعیدی، نسیم عبدلی طراحی و دکوراسیون داخلی: مهندسان مشاور فرم عکس: فرشید نصرآبادی سال آغاز پروژه: ۱۳۹۲ سال اتمام پروژه: ۱۳۹۴ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه

ادامه مطلب »

ویلای چشم چران | دفتر معماری زاو

ویلای چشم چران | دفتر معماری زاو موقعیت: ایران ، مینودشت معمار: محمدرضا قدوسی مساحت: 298 متر مربع سال: 2017 عکس: پرهام تقی اف ، سروش مجیدی ، استودیو دید مدیر طراحی: سارا جعفری تیم طراحی: محسن صف شکن منظره: گلناز بهرامی ساخت: خلیل فرشباف سرپرست: فاطمه رضایی فخر آستانه

ادامه مطلب »

ویلای گویُم | مهندسین مشاور پارسوماد

ویلای گویُم | مهندسین مشاور پارسوماد موقعیت: ایران ، شیراز ، منطقه ی گویُم معمار: سروش صابری همکار طراحی: رامین یوسفی طراحی و دکوراسیون داخلی: سروش صابری نوع تأسیسات ـ نوع سازه: چیلر و فن کویل، اسکلت بتنی مساحت کل ـ زیربنا: 3150 متر‌مربع، 1200 متر‌مربع کارفرما: خاطره رازقی تاریخ ساخت:

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.