Search
Close this search box.
Search

ساختمان اداری اشراقی | مهندسان مشاور حرکت تکاملی

ساختمان اداری اشراقی | مهندسان مشاور حرکت تکاملی
موقعیت: ایران، تهران
معمار: مهبد معاون
تیم طراحی: امیرسعید علیمحمدی، علی بابایی، کمیل خرمی
دکوراسیون داخلی: مهبد معاون
مساحت زیربنا: ۳۰۰۰ مترمربع
عکس: پرهام تقی اف
سال آغاز پروژه: ۱۳۹۴
سال اتمام پروژه: ۱۳۹۶

این پروژه شامل یک ساختمان اداری هجده واحدی می باشد که در حد فاصل دو گذر اصلی شریعتی و سهروردی تهران واقع شده است. قرارگیری مدارس، سازمان های مختلف چون بهداشت، مالیات، ساختمان پزشکان و سایر شرکت های خصوصی این گذر را به یک مسیری پر تردد تبدیل ساخته است.

از اهداف اصلی و مهم در طراحی این بنای مسکونی، ایجاد ساختمانی متفاوتی بود که در میان هیاهوی موجود در این خیابان برجسته شده و معرف خود و کاربری اش باشد. پروژه ی حاضر تیپولوژی مرسوم میان بافتی در تهران که به طور عمده دلایل اقتصادی می باشد، نتیجه غلبه ی حداکثر متراژ بر فرم و نظام سازه ای است، با اختلاف این که با توجه به نقص زمین در ضلع شمال شرق پیشروی ساختمان، نسبت به بدنه ی شهری همجواری ها در ضلع شرق و غرب حدود سه متر تفاوت داشت. با در نظر گرفتن قانون سطح اشغال و فرم زمین، بدنه ی نما می بایست در قسمت شرقی با پخ و به حالت کاملا مورب اجرا می شد.

طراحان در ابتدا تصمیم گرفتند خط مورب بدنه ساختمان را به شکل باکس هایی پله پله طراحی کنند. این امر (پله پله و باکس کردن سطح نما) موجب شد تا بدنه ی ساختمان از روبرو کاملاً مسطح و موازی با گذر و همچنین در راستای ساختمان های همجوار در جهت شرق و غرب باشد.

سپس به جای پخ، شکافی در کناره ها ایجاد کردند که علاوه بر ایجاد فضای نیمه باز تراس ها، موجب خروج بهتر باکس ها از ساختمان شده و همچنین بر شاخص تر شدن این ساختمان نسبت به ساختمان های مجاورش تأکید می کند. به علاوه بالاترین ردیف را بر روی نهایت پیشروی مجاز و هم راستا با حرکت گذر در نظر گرفتند و  از بالا به پایین رو به ورودی در راستای پذیرش و دعوت کنندگی بهتر، باکس‌ها را رو به داخل حرکت دادند.  وجود باکس های سفید در مقیاس بزرگ، علاوه بر سادگی به تفاوت و گویا شدن ساختمان نسبت به بافت منطقه کمک کرده و حرکت باکس ها نسبت به هم در جهت گذر و همچنین در جهت ورودی موجب ایجاد نماهای متنوعی از ساختمان با حرکت در گذر شد، که با توجه به کاربری اش حس حرکت و پویایی را بوجود می آورد. بخش های اصلی و خدماتی در دیاگرام فضا طوری در نظر گرقته شدند که در طراحی داخلی داشتن پلان آزاد در هر یک از واحدها و امکان تجمیع واحدهای مجاور با یکدیگر میسر شده و در نتیجه موجب حذف عناصر سازه ای در میانه ساختمان شد.

طراحان برای ایجاد کیفیتی متفاوت برای کاربران در بیش ترین ساعات روز برخلاف ساختمان های اداری و موقعیت اداری معمول، حداکثر سطح نورگیری را ایجاد نمودند. همچنین در جهت نفوذ کنترل شده نور طبیعی بدون تاثیر منفی بر فضای داخلی و ایجاد حریم خصوصی و همینطور در جهت خالص تر شدن احجام نما، پوسته ی متخلخلی را به همراه هریک از باکس ها در داخل دهانه ی آنها قرار دادند. در نهایت از نکات مشترک این ساختمان با پروژه ی آسمان استفاده از بتن اکسپوز، نشان دادن عناصر سازه ای در نمای تک رنگ، یکدست بودن سطح بنا و توجه به مسائل مدیریت می باشد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.