Search
Close this search box.
Search

ساختمان آماج درمان | کوروش رفیعی

ساختمان آماج درمان | کوروش رفیعی
موقعیت: ایران، تهران ، پارک فناوری پردیس
معمار: کوروش رفیعی
کارفرما: فرشاد آقازاده
عکس : نرگس ضیاءالملکی
سال : 1388
کاربری : بهداشتی – درمانی
مساحت پروژه : 450 مترمربع

کلینیک آماج درمان پروژه یک اتاق جراحی کالیبراسیون با مساحت ۴۵۰ مترمربع در زمینی ۵۰۰ مترمربعی است که در پارک فناوری پردیس – ۲۰ کیلومتری شمال شرق تهران – واقع شده است. در این پروژه به عواملی مانند ماهیت، عملکرد و مکان توجه ویژه ای شده و کوروش رفیعی در طراحی این ساختمان از طبیعت الگوبرداری کرده است، به اعتقاد وی، هر ساختمان یک شی طبیعی است.
او در طراحی این ساختمان از مصالح طبیعی مانند سنگ و درخت الهام گرفته است، تفکری که امروزه گروهی از معماران اعتقاد زیادی به آن ندارند. به گفته رفیعی در حال حاضر بسیاری از ساختمان های رایج و عادی در شهرهای ایران، هیچ رابطه ای با طبیعت ندارند و این مشکل بسیار بزرگی است. زمین پروژه در مرکز بخش پزشکی شهر (پارک فناوری پردیس) واقع شده است. دسترسی به طبقه اول و طبقه همکف توسط یک سطح شیب دار طولانی صورت می گیرد. در این ساختمان، آزمایشگاه در مکانی اختصاصی و امن و با قابلیت نورگیری بالا طراحی شده است.

 


طراحی کلی ساختمان:
در اجرای این پروژه از مصالح بومی و پیش ساخته در فرم واحد و یکپارچه استفاده شده است. توزیع فضاهای این مرکز درمانی از خارج ساختمان قابل مشاهده است و فضاها طوری طراحی شده اند که کمترین استرس و بیشترین آرامش را به مراجعه کننده با توجه به شرایط روحی غالب بر اکثریت مراجعه کنندگان، منتقل می کند. در نهایت این ساختمان طوری طراحی شده است که علاوه بر ایجاد فضایی پویا و پرانرژی، کاملا هماهنگ با متن است و رابطه ای مناسب با عملکرد آن دارد.

عملکرد:
ساختمان یک اتاق جراحی کالیبراسیون به همراه دفتر آن است و سایت آن در مرکز بخش پزشکی شهر واقع شده. طبقه همکف برای آزمایشگاه ، انبار و پارکینگ و طبقه اول برای تمام فضاهای اداری در نظرگرفته شده است. دسترسی به طبقه همکف و اول از طریق یک سراشیبی طولانی از هم جدا شده و آزمایشگاه به دلیل امنیت و کاربری آن دارای یک ورودی اختصاصی است .

حرکت و فضا:
به نظر من درک بهتر فضا زمانی صورت می گیرد که یا کاربر در حال حرکت باشد یا طرح دارای یک فضای پویا باشد.ساختمان توسط یک سطح به اصطلاح شیبدار تحت تأثیر قرار گرفته که شکلی زیگ زاگ دارد و احساسی از سفر پایدار را در فرم خود تکرار می کند.نتیجه کار یک فرم پویا با فضاهای داخلی در هماهنگی با عملکرد ساختمان شد.


تکنیک:
از آنجا که تکنیک های ساختمان و تکنولوژی پیشرفته در این منطقه به کار گرفته نشده، تصمیم من، استفاده از روش های پیش ساختۀ ساخت و ساز در بسیاری از بخش های ساختمان به خصوص ساختار بود. نتیجه کار، کنار هم قرار دادن برخی جنبه های اصلی طراحی و رسیدن به یک پروژه پویا و پرانرژی و هارمونیک با بافت خود بود که یک رابطه مناسب نیز با کاربری خود دارد.


جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه

رستوران دکتر کالری | الهام سلطانی

طراحی داخلی رستوران دکتر کالری | الهام سلطانی موقعیت: ایران، اصفهان معمار: الهام سلطانی دهنوی مساحت: ۳۹ مترمربع عکس: امیرمسعود اقارب پرست مهندس سازه: محمد ترمه فروشان تهرانی سازه: میلاد خلیفه سلطانی، عماد رفیعیان سال: ۱۳۹۴ جوایز کسب شده: دومین دوسالانه‌ ی ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (برگزیده)

ادامه مطلب »
امان خانه جامعه معماران ایران

امان خانه | دفتر معماری چارک

امان خانه ، دفتر معماری چارکموقعیت: ایران، فارس، آباده، روستای نجف‌آباد سفلیمعمار مسئول: مجتبی کاظمیتیم طراحی: زهرا عبداللهیطراحی و معماری داخلی: مجتبی کاظمی، زهرا عبداللهیکارفرما: مجتبی کاظمیمجری: مجتبی کاظمیگرافیست: صنم‌ناز علامهمساحت زمین: 600 مترمربععکس: محمدرضا شکیباییاتمام پروژه: 1398 هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »

آپارتمان ازگل | گروه طراحی هوبا

آپارتمان ازگل | گروه طراحی هوبا موقعیت: تهران، ازگل معمار: استودیو طراحی هوبا مدیر پروژه: هومن فعالی گروه طراحی: هومن فعالی، مونا رضوی عکس: پرهام تقی اف هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به ایشان می باشد.

ادامه مطلب »

خانه فیروزمندان | دفتر معماری پیرامون

خانه فیروزمندان | دفتر معماری پیرامون موقعیت: ایران ، لار معمار: دفتر معماری پیرامون تیم طراحی: بهروز شهبازی، محمد فروتن کارفرما: هادی فیروزمندان تاریخ شروع و اتمام طراحی: 1391-1386 مساحت سایت پروژه: 460 مترمربع مساحت کل ساخته شده: 650 مترمربع نوع کاربری: مسکونی مهندس سازه: غلامرضا زرگری مهندس تأسیسات: فرزاد

ادامه مطلب »

طلافروشی هومهر یزد | علی محمد شاه محمودی | دفتر معماری دالان

طلافروشی هومهر یزد | علی محمد شاه محمودی | دفتر معماری دالان
حمیده غیاری،مریم باقری
گرافیک:مارال خسروی،پروین اعتصامی
اجرا: علی محمد شاه محمودی، ابوالفضل فلاح
نظارت: علی محمد شاه محمودی
سازه: شهرام صلحی زاده
تأسیسات برقی: مصطفی زارعی،محمد علی محمدی
تأسیسات مکانیکی: احسان زینلپور

ادامه مطلب »

بازسازی عینک فروشی چشمان | گروه معماری سام

بازسازی عینک فروشی چشمان | گروه معماری سام موقعیت: ایران، اصفهان معمار: امیرحسین عجمی مساحت: ۷۵ مترمربع مدیر اجرا: شهاب پیشگاهی ناظر پروژه: شهاب پیشگاهی، امیرحسین عجمی، عماد اشرفی عکس: صدف خادم بهشتی سال: ۱۳۹۱ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.