Search
Close this search box.
Search

خانه ی سفید نانسی | مهیار جمشیدی

خانه ی سفید نانسی ، مهیار جمشیدی 
موقعیت: ایران، تهران 
معمار مسئول: مهیار جمشیدی
تیم طراحی: مازیار جمشیدی، تینا الفیده‌فرد، بهناز محسنی
کارفرما: نانسی مرتضوی
مساحت کل: 65 متر‌مربع
عکس: آیدین شاهی
اتمام پروژه: 1398

خانه ی سفید نانسی جامعه معماران ایران

خواسته‌های کارفرما از ابتدا در این پروژه جابه‌جایی لکه‌های اصلی ساختمان، تغییر حس و ماهیت فضا‌های واحد بود. به طور مثال تغییر در مکان حمام که فضای زیادی از آشپزخانه موجود (نشیمن) را گرفته بود. تمامی خواسته‌های کارفرما کاملاً آگاهانه و با درک درست فضا بود، ما تنها از دید خود به آنها نگاه کرده و سعی در برآورده شدن تمام خواسته‌ها کردیم.
یکی از مشکلات اصلی واحد، وجود راهرویی کوتاه و طویل در ابتدای ورودی آپارتمان بود. اضلاع موازی این راهرو در سرویس مهمان و پنجره‌ی نورگیر ساختمان بودند‌. در امتداد آن فضایی با عرض کم وجود داشت که در وضع موجود، میز نهارخوری را برای پر کردن در کنج آن فضا گذاشته بودند که خیلی قابل استفاده نبود و در عین حال بر طول این راهروی دوست نداشتنی افزوده بود.
این موضوع و تناسبات کلی پلان واحد باعث شد که به دنبال ایده‌ی آشپزخانه‌ی خطی برویم. این آشپزخانه تعداد بیشتری کابینت به ما می‌داد، همزمان عرض کم آپارتمان را کمتر نمی‌کرد و بسیار کارا و مشرف به نورگیر ساختمان بود. همچنین نورپردازی خطی نیز مکملی بر این آرایش بود. به این صورت خانه دارای ۲ سالن و یک آشپزخانه کامل شد و در نهایت به اصطلاح کارفرما، خانه، خانه ‌شد.

خانه ی سفید نانسی جامعه معماران ایران

حمام چرخید و راهروی بی‌مصرف پیش روی آن حذف شد. حمام به طور اختصاصی برای اتاق خواب در نظر شد تا بر امکانات آپارتمان بیافزاید و کاربری آن را اصلاح کند. آرایش خطی حمام، حداکثر امکان استفاده‌ی مفید را از فضای اتاق خواب به ما می‌داد.
در انتهای اتاق خواب، بالکنی - در حقیقت انباری - موجود بود که نظرمان را به خود جلب کرد و در نهایت به اتاق لباس و پنجره‌ای جدید تبدیل شد. راهروی موجود روبروی در حمام، وظیفه‌ی انتقال جریان هوای ایجاد شده را تا حدودی بر عهده داشت که پس از حذف آن، سیستمی جداگانه برای تهویه هوا ایجاد شد.
آپارتمان ۶۵ متری که ۱۵ متر فضای بلا استفاده داشت، امروزه تماماً مفید است و فضاها همگی با ارتباطی درست کنار هم جانمایی شدند. تلاش ما در تخریب حداقلی و کارایی حداکثری بود. ما تنها به خانه شدن این پروژه توجه داشتیم، نه ظاهرسازی و تجملات. هر فضایی می‌تواند بهترین خود باشد، اگر به درستی درک شود .

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع متریال
نوع پروژه
انتخاب
نوع پروژه
ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا

ماشین گفتمان شهری | استودیو معماری درک فضا موقعیت: ایران، یزد، میدان شهید ریاضی، بلوار ابن سینا، پلاک13کارفرما: دکتر مقیمیعملکرد: کلینیک آزمایشگاهیتیم طراحی: حانیه دانشور، بهاره پزشکی، فاطمه حسنلواجرا: سعید بخشیمدیر پروژه: مهیار جمشیدینظارت: سعید بخشیتیم سازه و تاًسیسات: عمادی، اکبرپوریان، مردانیگرافیک : بیتا رضایی، امیرحسین محمد، رومینا قورچیان، ملیکا

ادامه مطلب »

ساختمان مسکونی مهر | آرا علی آبادی، آرش علی آبادی

ساختمان مسکونی مهر ،  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیموقعیت: ایران، شیرازمعمار مسئول:  آرش علی آبادی، آرا علی آبادیتیم طراحی: نازنین مجاهد، ماهوش نظری، مهسا حسینی، رضا کاتبی، مهسا محمدپورمساحت: ۱۱۰۰ مترمربععکس: نوید عطروشاتمام پروژه: ۱۳۹۹ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق

ادامه مطلب »
کافه کناری گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار

کافه کناری | گروه معماری معیار موقعیت: تهران ، چهار راه ولیعصرتیم طراحی : محمد کاظم هوشمند ، علی مقتدریمساحت پروژه:  170 مترمربعسال  اتمام: 1400وضعیت : ساخته شدهایده طراحی :ایجاد ریتم و تکرار با شکل دایره و استفاده خلاقانه از متریال آجر بهمنی و لوله های کارتنی.عکس : مهرنام روشن

ادامه مطلب »
ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان

ویلای کنار خط | گروه معماری سروستان موقعیت: اصفهان، اشکاوندمعماران:ناصر حسن پور، سعید فروغیتیم طراحی: ناصر حسن پور، سعید فروغی، مهسا ترکان، حدیث مبلی، ستاره پورمصداقیسال تکمیل: 1401زیربنا: 310 متر مربععکس:  نگار صدیقیکارفرما: خانواده ریاضیاتمتریال های استفاده شده: میکروسیمنت، آجر هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.