خانه ی برنامی | پرستو مالمیر

خانه ی برنامی ، پرستو مالمیر
موقعیت: ایران، تهران
معمار مسئول: پرستو مالمیر
تیم طراحی: آیدا سمسار، امین نیری، سهیل باباحسینی
طراحی داخلی: پرستو مالمیر
مساحت زمین: ۳۲۰ مترمربع
مساحت زیربنا: ۴۰۰ مترمربع
عکس: استودیو دید
اتمام پروژه: ۱۳۹۹
رتبه‌  نخست بخش مسکونی، دهمین جایزه طراحی داخلی

معماری خانه ی برنامی (برنا و نامی) جامعه معماران ایران

طراح این پروژه در سال ۱۳۹۶ از طریق یکی از پروژه‌ هایش با کارفرمای پروژه‌ ی برنامی آشنا شده است. کارفرما می‌خواستند خانه‌ ای را برای فرزندان و همسرشان بازسازی کنند که تداعی‌ کننده‌ خانه‌ پدری در سالیان رشد آن ها باشد.

چند ماه بعد کارفرما به طراح اطلاع

می دهد که ساختمان مسکونی پلاک دو واقع در خیابان لسانی، بن بست حمید را یافته است. خانه‌ ای ۶۰ ساله که دارای معماری بلژیکی بوده است. این بنا از سه طرف نورگیری داشته و روی شیب قابل توجهی در سایتی مشجر قرار گرفته بوده است.

بازسازی و طراحی بر اساس نیاز کارفرما

به‌ درستی می‌ توان پروژه‌ی «بُرنامی» را کولاژی از خواسته‌ های کارفرما نامید. پروژه‌ ای در هم آمیخته از عناصر معنایی و اجزای ساختار دهنده به کالبد خسته‌ یک بنای ۶۰ ساله.

شکل‌ گیری خانه‌ پدری به عنوان محلی با بن‌ مایه‌ رشد ساختارمند در دایره‌ ای از امنیت و حس آرامش است. تلفیق سر زنده ای فضاهایی  سه‌ گانه‌ از دنج‌ سازی و سادگی فضایی به همراه سیال بودن آن ها. این موضوع نقطه عطفی برای طراحی  پروژه‌ مذکور می‌ باشد.

خانه‌ «بُرنامی» در زمینی شیبدار و بدون فضایی مسطح جهت ایجاد حیاط با توجه به رویکرد سنتی آن قرار گرفته است. سقف‌ های کوتاه این ساختمان ۶۰ ساله‌، امکان فعالیت بلند پروازانه در زمینه‌ طراحی را محدود کرده است.

معماری خانه ی برنامی (برنا و نامی)  جامعه معماران ایران

ویژگی های بارز ایجاد شده در فضای داخلی و بیرونی ساختمان

خلاقیت به کار رفته در طبقه‌ بندی سطوح و ایجاد تراس‌ های چهار گانه با الهام گرفتن از معماری ایرانی (دوران ساسانی) در راستای تلطیف محدودیت‌ های سایت بوده است.

سیال بودن فضاها و امکان دسترسی روان و تداوم بصری در فضاهای عمومی (طبقه‌ی همکف و اول) امکان تحقق اصل بی‌ مرز کردن بیرون و درون را مهیا ساخته است.

شکل‌ گیری کلان کالبد به صورت تک رنگ، بیان آرامش در فضا است که پویایی بصری و تلفیق سبزینگی برون به آن حس زندگی بخشیده است. این مهم بدون در نظر گرفتن نکات فنی از جمله تقویت و گسترش سازه در جهت فضـا سازی مورد نیاز محقـــق نمی‌ گردید.

ایمن‌ سازی فضاها همچون تراس‌ ها، راه‌ پله و… با توجه به منطبق بودن هر چه بیشتر پروژه به حس آرامش مورد نیاز در خانه‌ پدری کمک کرده است.

خواسته‌ کارفرما و ویژگی‌ های سایت مبنای طراحی کانسپت طراح قرار گرفته است. ایجاد حیاط‌ هایی در سطوح مختلف، تعامل انسان و طبیعت را در فضاها میسر ساخته و ورود نور طبیعی به داخل همه‌ فضا‌ها را امکان‌ پذیر ساخته است.

معماری خانه ی برنامی (برنا و نامی)  جامعه معماران ایران
 

پلان ساختمان

وضعیت موجود ساختمان شامل یک زیر زمین با تاسیسات و پارکینگ، طبقه‌ همکف شامل ورودی و دو اتاق مجزا که منتهی به یک حیاط شیبدار می‌ شده است، طبقه‌  اول فضای نشیمن با اختلاف سطح نسبت به آشپزخانه‌ ای با سقف کوتاه در مجاورت استخری مسقف در حیاط پشتی، طبقه‌ دوم شامل سه اتاق خواب کوچک که سرویس مشترک داشتند و یک فضای نشیمن با پنجره‌ های کوچک به تراس بود.

سازه و تاسیسات ساختمان قدیمی بوده است لذا تیم طراحی از مهندسین سازه و تاسیسات جهت بررسی پروژه دعوت به عمل آوردند و تصمیم گرفتند که سازه ساختمان در بخش‌ هایی تقویت و متناسب با طرح و در قسمت‌ هایی هم گسترش یابد.

تاسیسات قدیمی نیز برچیده و مجددا اجرا گردیده است. مسئله‌ اصلی در این رابطه ارتفاع کوتاه طبقات بود و این موضوع می‌ بایست در طراحی تاسیسات لحاظ می‌ گردید.

فضاسازی و ایجاد ارتباط با طبیعت

به منظور ایجاد حیاط‌ های سبز در همه‌ طبقات که فضایی برای زیست بهتر خانواده خصوصا کودکان فراهم شود تصمیم برآن شد که استخر مسقف طبقه‌ اول که از نظر تاسیسات نیز مشکل‌ ساز بود به حیاط جلویی در طبقه‌ اول منتقل و حیاطی سبز با آبنما و فضای نشیمن بر صفحه‌ ای واقع بر آبنما ایجاد گردد.

برای این حیاط، سقف متحرک در نظر گرفته شد تا امکان استفاده در فصول مختلف سال فراهم باشد. تراس طبقه‌ دوم نیز با تقویت سازه و گسترش به سمت حیاط سبز طبقه‌ اول تبدیل به حیاطی با پوشش سبز دور تا دور گردید. گسترش سازه‌ تراس منجر به ایجاد راهرویی سبز در طبقه‌ اول شد.

حیاط شیبدار قبلی در دو سطح صاف با اختلاف ارتفاع مسطح گردیده است که یک سطح شامل استخر در امتداد طبقه‌ همکف با نرده‌ شیشه‌ ای جهت حفاظت کودکان و سطح دیگر حیاطی سبز جهت بازی کودکان است.

معماری خانه ی برنامی (برنا و نامی) جامعه معماران ایران

راه پله های دکوراتیو

از دیگر موضوعات پروژه راه‌ پله‌ ورودی آن یعنی تنها المان عمودی جهت دسترسی به سایر طبقات بود. به دلیل سازه‌ ای امکان احداث آسانسور وجود نداشته است و می‌ بایست پله به فضایی امن منتقل و به المانی دکوراتیو تبدیل شود که هم عملکرد و هم زیبایی را توامان داشته باشد.

از این رو ارتفاع پله‌ ها اصلاح گردیده و نرده‌ های فلزی پله حذف و به جای آن دیواره بنایی به ارتفاع ۱۱۰ سانتی‌ متر با فرم‌ های منحنی در گوشه‌ ها قرار گرفته است. با ایجاد نور هوشمند در جداره‌ داخلی این دیواره‌ ها، پله را به عنصری امن در ساعات مختلف شبانه روز تبدیل کرده اند.

معماری خانه ی برنامی (برنا و نامی)  جامعه معماران ایران
 
×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
خانه‌ی آرمان جامعه معماران ایران

خانه‌ی آرمان | کامبیز اسکندرتبار

خانه‌ی آرمان ، کامبیز اسکندرتبار موقعیت: ایران، نور معمار مسئول: کامبیز اسکندرتبار تیم طراحی: عباس غلامی، علیرضا اسفندریاری، هیلدا تهرانی کارفرما: آرمان حسین‌زاده مجری: آرمان حسین‌زاده مهندس تاسیسات: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع تاسیسات: کولر اسپلیت و شوفاژ رادیاتور مهندس سازه: شرکت نوین مهساز تپورستان نوع سازه: بتنی مساحت زمین:

ادامه مطلب »
سه خانه، یک خانواده جامعه معماران ایران

سه خانه، یک خانواده | وحید نسیمی

سه خانه، یک خانواده ، وحید نسیمی موقعیت: ایران، کاشان معمار مسئول: وحید نسیمی تیم طراحی: مهرنوش بابایی، رضا نسیمی، زهره شاه‌حسینی، سارا سلطانیان طراحی و معماری داخلی: وحید نسیمی مجری: وحید نسیمی، سعید همتی نوع تاسیسات: فن‌کویل سقفی توکار، چیلر کارفرما: محمد نبی مهندس سازه: مصطفی شب‌خوان نوع سازه: فلزی مساحت زمین: ۷۳۰ مترمربع

ادامه مطلب »
بلو وینگز جامعه معماران ایران

بلو وینگز | زما آرکیتکس

بلووینگز ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: زما آرکیتکس مدیر پروژه: مونا بیکایی مدیر اجرا: مجتبی اسکندری همکاران اجرایی: سلمان طبسی، سارا عنبری کارفرما: آقای جلیل‌زاده مساحت زیربنا: ۲۰۰ مترمربع عکس: ۱۴۰۰ اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و

ادامه مطلب »
خانه ی بی مرز جامعه معماران ایران

خانه ی بی مرز | حامد اخوی زادگان

خانه ی بی مرز ، حامد اخوی زادگان موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: حامد اخوی زادگان تیم طراحی: نیما هیئت، صبا مهرآرا، نسترن شاهرخی، محسن رضاخانی طراحی و معماری  داخلی: حامد اخوی‌زادگان مجری: امیرحسین نصیبی کارفرما: هدی رستمی نورپردازی: Edgeoffice مساحت زیربنا: ۱۲۰ متر مربع عکس: نیما هیئت اتمام پروژه: ۱۳۹۸ هشدار! تمامی

ادامه مطلب »
نگین جامعه معماران ایران

نگین | زما آرکیتکس

نگین ، زما آرکیتکس موقعیت: ایران، تهران معمار مسئول: رضا مفاخر تیم طراحی: مونا بیکایی مدیر پروژه: مونا بیکایی همکار طراحی: شرکت معماری زما آرکیتکس مدیر اجرا: سلمان طبسی کنترل کیفی: ضیا مفاخر همکاران اجرایی: سارا عنبری، مریم شهرستانی، مارال وثوقی کارفرما: آقای میرحجازی مساحت زیربنا: ۱۳۰ مترمربع عکس: محمدحسن اتفاق اتمام پروژه: ۱۴۰۰

ادامه مطلب »
کتابفروشی انتشارات نگاه جامعه معماران ایران

کتاب فروشی انتشارات نگاه | دفتر طراحی امیرحسین تبریزی

خانه آجری کردان ، استودیو معماری کاوموقعیت: ایران، تهرانمعمار مسئول: امیرحسین تبریزیتیم طراحی: پریسا اله قلی، یحیی بصاممدیر اجرایی: بابک رئیس داناتیم اجرایی: آقای یوسفینظارت: یحیی بصامطراح سه بعدی: پریسا اله قلیگرافیک: نسترن دوستیکارفرما: بابک رئیس دانامساحت زمین: ۳۰ مترمربعمساحت زیربنا: ۴۵ مترمربععکس: امید مهدی زادهاتمام پروژه: ۱۳۹۹اعتبار: شایسته کسب پلاک نقره ای، رویداد میزان معماری، فصلنامه

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.