خانه اصفهان H تا V | استودیو CAAT

خانه اصفهان H تا V |  استودیو CAAT
موقعیت: ایران، اصفهان
معمار مسئول: مهدی کامبوزیا
معمار و مدیر پروژه: هلنا قنبری
گروه معماری: سمانه نعمت زاده
مساحت : ۴۵۰ متر مربع
عکس:  پرهام تقی اوف، مرکز عکاسی پرشیا
اتمام پروژه: ۲۰۲۲

معماری و طراحی داخلی خانه اصفهان  H تا V  در شهر اصفهان-ایران، در یک بلوک شهری پر تراکم، واقع شده است. طراحی پروژه منطبق بر این است که چگونه روابط میان فضاهای مختلف سنتی، می تواند در یک خانه معمولی اصفهان، به یک خانه مدرن در یک بلوک شهری تبدیل شود و در عین حال همان دغدغه‌های گردش سنتی و جوهر فضا را حفظ کند. اصفهان یکی از شهرهای میراث جهانی است که تعدادی از بهترین آثار معماری و فضای شهری ایران را در خود جای داده است. این شهر دارای تنوع فرهنگی و مذهبی متفاوتی است. مردم این شهر قرن‌ هاست که با وجود این تنوع در کنار هم، همزیستی داشته اند و به دلیل تأثیرات متعدد فرهنگی و مذهبی، الگوی رفتاری بسیار پیچیده و خاصی در آن وجود دارد.

معماری و طراحی داخلی خانه اصفهان فرصتی را برای بررسی رفتار و روابط اجتماعی یک خانواده اصفهانی را به شکل سنتی اصیل ایجاد کرده است. این موضوع تیم طراحی را قادر ساخته تا خانه ای طراحی کنند که به بهترین وجه متناسب با بافت شهری آن باشد و گرش فضایی کلیدی را در داخل خانه ایجاد نماید که به عنوان بازتابی از رفتار فرهنگی آن ها تحمیل شده است.

خانه اصفهان اچ تا وی جامعه معماران ایران

خانه اصفهان H تا V در زمینی به مساحت ۳۰۰ متر مربع در بافتی متراکم و برای این خانواده های طبقه متوسط در نظر گرفته شده است. زمین از سه طرف همسایه است و شهرداری حکم کرده که حداکثر اشغال زمین ۶۰ درصد باشد، ساختمان در شمال زمین قرار گرفته و انتخاب متریال و رنگ و … بر اساس محدودیت آنها می باشد.

استودیوی CAAT پاسخ این پروژه را در باز تعریف خانه های سنتی اصفهانی در بافتی مدرن یافته است. خانه‌ های معمولی قدیمی که در اصفهان ساخته شده‌ اند از دو بخش «اندرونی» (منطقه خصوصی) و «بیرونی» (منطقه مهمان) تشکیل شده‌ اند که توسط یک راهرو خدماتی به هم متصل می‌ شوند. «اندرونی» واقع در پشت خانه، با اتاق خواب ها و حیاط کوچک خانوادگی، منطقه خصوصی خانواده محسوب می شود. این بخش از خانه بسیار ساده است و از تزئینات عجیب و غریب معاف است. از طرفی بیرونی، اتاق پذیرایی بزرگی است که برای مهمانان و مراسم در نظر گرفته شده است. که در جلوی خانه قرار دارد و معمولاً مشرف به حیاط جلویی است و عمداً  هم از نظر تزئینات و جزئیات ظریف معماری بسیار غنی می باشد.

خانه اصفهان اچ تا وی جامعه معماران ایران

در این پروژه با توجه به محدودیت های اعمال شده توسط متراژ و محدودیت های مجوز، نمودار پلان افقی معمول خانه های سنتی اصفهانی با فضای اندرونی و بیرونی به ترکیب عمودی تبدیل شده است و در نتیجه پروژه را خانه H به V نامگذاری کرده اند. فضای اندرونی در دو طبقه به شکلی بسیار ساده ساخته شده و دارای حیاط اختصاصی است که در پشت، آن‌ ها را شبیه به خانه‌های سنتی اصفهانی به هم متصل کرده است.

از سوی دیگر «فضای بیرونی» به شکل رسمی پیچیده و مشرف به حیاط جلویی طراحی شده است، پیوستن این دو فضا، از طریق یک راهرو عمودی میان دو طبقه است که فضای خدمات یک خانه سنتی را در بر گرفته است. برای به پایان رساندن این پروژه، خانه ای گرد هم آورده اند، که ساکنان آن هنوز هم می توانند فضای زندگی مدرنی را تجربه کنند که هنوز با هویت بافتی و میراث مطابقت دارد.

در کنار ایده پروژه، تنوع در انتخاب رنگ متریال در هر دو منطقه مهمان و خصوصی قابل دیده می شود. (آجر سفید در ردیف‌های عمودی، آجر خاکستری در ردیف‌های افقی). در قسمت مهمان، پوسته آجری سفید داخل و خارج پروژه را با شکل پلاستیکی پوشانده اشت، به طوری که سازه و متریال با هم ادغام شده و ناحیه خصوصی به صورت جعبه آجری خاکستری شکل گرفته است.

×
جامعه معماران ایران
نوع متریال
انتخاب
نوع پروژه
انتخاب
طلافروشی اوپال جامعه معماران ایران

طلافروشی اوپال | دفتر طراحی محمدتقی باقری و همکاران (ABMT.OFFICE)

طلافروشی اوپال ، ABMT.OFFICE موقعیت: ایران، مشهد معمار مسئول: محمد تقی باقری تیم طراحی:  محمدجواد موحد، ساره پورقربان،  محسن مولایی، سمانه علیپور، محمد پزشکیان، زهرا شمس آبادی، سمیرا توسلی طراحی و معماری  داخلی: محمد تقی باقری مجری: ABMT.BUILD(گروه نظارت و ساخت ABMT) مساحت زیربنا: ۱۵ متر مربع عکس: فرزاد باقرزاده

ادامه مطلب »
عطاری زمانی جامعه معماران ایران

عطاری زمانی | احسان فیروزمندان، محسن عزیزیان

عطاری زمانی ، احسان فیروزمندان، محسن عزیزیان موقعیت: ایران، لارستان معماران: احسان فیروزمندان، محسن عزیزیان کارفرما: امیر زمانی تاسیسات برقی: محمد‌رضا رضایی گرافیست: عبدالحمید عالی‌حسینی عکس: امیر دلشاد اتمام پروژه: ۱۴۰۰ هشدار! تمامی اطلاعات پروژه و توضیحات، از زبان طراح محترم پروژه و تمام حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به

ادامه مطلب »
هاستل روبرو جامعه معماران ایران

هاستل روبرو | ساناز خداداد، مهران عارفیان

هاستل روبرو ، ساناز خداداد، مهران عارفیان موقعیت: ایران، تهران، میدان بهارستان، ابتدای خیابان صفی علیشاه، بن‌بست مولا، پلاک 3 معماران اصلی: ساناز خداداد، مهران عارفیان تیم طراحی: ساناز خداداد، مهران عارفیان، کیمیا معتمدی، میثم خاوری مدیر اجرایی: کیمیا معتمدی تیم اجرایی: کیمیا معتمدی، میثم خاوری، بابک عباسی گرافیک و

ادامه مطلب »
آپارتمان برقع پوش جامعه معماران ایران

آپارتمان برقع پوش | گروه معماری و شهرسازی سروستان

آپارتمان برقع پوش ، گروه معماری و شهرسازی سروستان موقعیت: ایران، اصفهان، خیابان فرسان جنوبی، بن‌بست نیکو معماران: ناصر حسن‌پور، سعید فروغی تیم طراحی: ناصر حسن‌پور، سعید فروغی، شیما مشیری، مهسا ترکان، ستاره پورمصداقی کارفرما: محمد شیران اجرا: نادر حسن‌پور نظارت: ناصر حسن‌پور، اشکان رازپوش بقایی سازه: محمد نیلی‌پور تأسیسات

ادامه مطلب »
خانه پدری جامعه معماران ایران

خانه پدری | دفتر معماری آد

خانه پدری ، دفتر معماری آد موقعیت: ایران، تهران، دماوند معماران: حسین حسنی، امین حبیبی تیم طراحی: دفتر معماری آد کارفرما: محمد جعفری کاشی سازه: امیر افراد وطن تاسیسات مکانیکی: مرتضی قدرت‌نژاد تاسیسات الکتریکی: ماهان براتی اجرا: دفتر معماری آد مدیر اجرا: حمید رضایی سرپرست کارگاه: حسام فرجی مساحت: ۵۵۰ مترمربع عکس: محمدعلی ستاره اتمام پروژه: ۱۴۰۱ هشدار!

ادامه مطلب »
خانه صدیق جامعه معماران ایران

خانه‌ی صدیق | کوشک طرح

خانه صدیق ، کوشک طرح موقعیت: ایران، تهران، شریعتی، دوراهی قلهک، کوچه‌ی صدیق معماران: آرش خداداد، سمانه یاراحمدی تیم طراحی: زهرا نیک‌زارع، ترانه طیبی، روژین رسول‌آبادی، فهیمه میرزایی، منا پروین‌زاد، افسانه فاریابی، فرناز جهانگیری، نگین خرسندنژاد، سارا بلوکی طراحی و معماری داخلی: کوشک طرح مجری: کوشک طرح کارفرما: جوی استودیو نورپردازی: کوشک طرح مساحت زمین: 320

ادامه مطلب »

همکاری گرامی!
با تشکر از ارسال اطلاعات، به استحضار می‌رساند پس از بررسی فرم ارسالی، در صورت نزدیک بودن معیارهای طرفین، با شما تماس خواهیم گرفت. با آرزوی موفقیت و حضورتان در کنار ما.